Gotland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o ostrově v Baltském moři. Další významy jsou uvedeny na stránce Gotland (rozcestník).
Gotland
Gutland (gut)
Satelitní snímek ostrova Znak
Satelitní snímek ostrova


Znak
Gotland Gutland (gut)
Gotland
Gutland (gut)
LokalizaceBaltské moře
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
• historické územíGötaland
• KrajGotland
• ObecGotland
Topografie
Rozloha2 960 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka115 km
Šířka35 km
Osídlení
Počet obyvatel57 255 (2014)
Hustota zalidnění19,3 obyv./km²
Největší sídloVisby
Používané jazykyšvédština, gotlandština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gotland (gotlandsky Gutland) je největší ostrov ve Švédsku a také největší ostrov v Baltském moři (neuvažujeme-li Sjælland v Dánském souostroví na jeho okraji). Spolu s okolními ostrovy tvoří kraj a zároveň obec stejného jména. Hlavní město a přístav je Visby. Má rozlohu 2 960 km². Dosahuje nadmořské výšky maximálně 83 m. V roce 2014 zde žilo téměř 58 000 obyvatel používajících jako svůj rodný jazyk gotlandštinu.

Geologie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Gotland a ostrůvky Lilla Karlsö (vlevo) a Stora Karlsö (vpravo)

Povrch ostrova tvoří planina tvořená převážně silurskými vápenci. Břehy jsou členité a převislé, především na severozápadě. Nachází se zde krasové formy reliéfu. Klima je mírné, přímořské. Množství srážek je 500 mm za rok. Jehličnaté (smrk) i listnaté lesy zabírají 44 % rozlohy. Vyskytují se zde rašeliniště.

Úzký průliv Fårösund odděluje Gotland od severněji ležícího nevelkého ostrova Fårö známého v souvislosti s kinematografií.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Převážná část povrchu je obdělávána (oves, žito, cukrová řepa, len, brambory). Je zde rozvinutá živočišná výroba (ovce) a také zpracování vápence, průmysl cementářský a potravinářský a turistika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Neoficiální vlajka Gotlandu

Na začátku našeho letopočtu byl ostrov obydlen germánskými kmeny (název možná pochází od Gótů). Ve středověku byl ostrov a město Visby důležitým obchodním centrem na Baltu a stálým a významným členem Hansy, jež odtud původně vzešla. Oficiálně byl součástí Švédska nebo Dánska, ale ve skutečnosti byl samostatnou republikou s vlastním právním systémem. V roce 1361 byl obsazen a zpustošen Dány. Po nastolení Brömsebruského míru v roce 1645 byl navrácen Švédsku.[1]

Za první světové války (19. červnajul./ 2. července 1915greg.[1]) došlo poblíž ostrova k bitvě mezi ruským a německým loďstvem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Щеглов, А. Д. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-10-23]. Heslo ГО́ТЛАНД. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-10-26. (rusky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]