Gotland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o ostrově v Baltském moři. O švédském kraji pojednává článek Gotland (kraj).
Gotland
Satelitní snímek ostrova
Satelitní snímek ostrova
Lokalizace
Ostrovní oblast
ŠvédskoŠvédsko Švédsko
• historické území Götaland
• Kraj Gotland
• Obec Gotland
2960 km²
Délka
115 km
Šířka
35 km
Počet obyvatel
57 122 (rok 2007)
Hustota zalidnění
18,25 obyv./km²
Největší město
Používané jazyky

Gotland je největší ostrov ve Švédsku a také největší ostrov v Baltském moři, když nepočítáme Sjælland na jeho okraji v Dánském souostroví. Spolu s okolními ostrovy tvoří kraj stejného jména. Hlavní město a přístav je Visby. Má rozlohu 2960 km². Dosahuje nadmořské výšky maximálně 83 m. V roce 2005 zde žilo téměř 58 000 obyvatel používajících jako svůj rodný jazyk gotlandštinu.

Geologie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Gotland a ostrůvky Lilla Karlsö (vlevo) a Stora Karlsö (vpravo)

Povrch ostrova tvoří planina tvořená převážně silurskými vápenci. Břehy jsou členité a převislé, především na severozápadě. Nachází se zde krasové formy reliéfu. Klima je mírné, přímořské. Množství srážek je 500 mm za rok. Jehličnaté (smrk) i listnaté lesy zabírají 44 % rozlohy. Vyskytují se zde rašeliniště.

Úzký průliv odděluje Gotland od severněji ležícího nevelkého ostrova Fårö známého v souvislosti s kinematografií.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Převážná část povrchu je obdělávána (oves, žito, cukrová řepa, len, brambory). Je zde rozvinutá živočišná výroba (ovce). Je zde rozvinuté zpracování vápence, průmysl cementářský a potravinářský a turistika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na začátku našeho letopočtu byl ostrov obydlen germánskými kmeny (název možná pochází od Gótů). Ve středověku byl ostrov a město Visby důležitým obchodním centrem na Baltu a stálým a významným členem Hansy, jež odtud původně vzešla. Oficiálně byl součástí Švédska nebo Dánska, ale ve skutečnosti byl samostatnou republikou s vlastním právním systémem. V roce 1361 byl obsazen a zpustošen Dány. Po nastolení Brjomsebruského míru v roce 1645 byl navrácen Švédsku.

Za první světové války 19. června (2. července) 1915 došlo poblíž ostrova k bitvě mezi ruským a německým vojenským loďstvem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]