Svealand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha Svealandu ve Švédsku
Čtyři historická území Švédska
Provincie Svealandu. Värmland se do 19. století počítal k Götalandu, což je zde znázorněno tmavě zelenou barvou.

Svealand je historické území ve středním Švédsku. Ve středověku tuto oblast obýval germánský kmen Sveů, jejichž říše (Svea rike) se stala základem moderního švédského státu (Sverige). Na severu sousedí s hornatým Norrlandem a na jihu je hustými lesy oddělen od Götalandu. Na území Svealandu se nacházejí zvlněné hřebeny ledovcového původu a většina z více než 90 tisíc švédských jezer.

Provincie[editovat | editovat zdroj]

K území Svealandu náleží 6 provincií:

Stockholm, hlavní město Švédska, se rozkládá na území Upplandu a Södermanlandu. Mezník mezi těmito dvěma provinciemi se nachází v ulici Västerlånggatan ve stockholmském Starém Městě (Gamla stan).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svealand je původním územím Švédska, kterému dal jméno. Tento fakt je potvrzován lingvisty, což vyplývá z raně středověkých zdrojů, jako jsou ságy. Ve staré severštině a staré angličtině jsou Svealand a Švédsko synonymní pojmenování a popisují se jako území oddělené od Götalandu (Gautland/Geatland).

Během 12. století začali švédští králové podnikat křížové výpravy na východ, kde dobyli území Österlandu (Východní země), dnešního Finska.

Začátkem 19. století připadla pod správu Odvolacího soudu pro Svealand provincie Värmland, která historicky náležela k Götalandu. Tradičně se však považovala za část Svealandu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svealand na anglické Wikipedii.