Karlskrona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karlskrona
letecký snímek
letecký snímek
Karlskrona – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Kraj Blekinge
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 37 277 (2017)
Světové dědictví UNESCO
Název lokality přístav Karlskrona
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 871 (anglicky)
Zařazení 1998 (22. zasedání)
Správa
Oficiální web www.karlskrona.se
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlskrona je město ve Švédsku, centrum kraje Blekinge. Nachází se na jihu státu, na pobřeží Baltského moře. Většina původního města se rozprostírá na ostrově Trossö a drobných okolních ostrůvcích, nová zástavba zasahuje i na pevninu. Ve městě je umístěna nejdůležitější ze základen Švédského námořnictva a centrála Švédské pobřežní stráže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Karlskronu založil roku 1679 král Karel XI. jako námořní základnu (oblast regionů Skåne a Blekinge byla ke Švédsku připojena v roce 1658 při podepsání Roskildského míru). Hned po roce získala status města. Barokní město vzniklo v podstatě na zelené louce. Bylo vybudováno městské opevnění, přístaviště, loděnice, sklady, ale i civilní, sakrální a residenční stavby. Do Karlscrony byly převeleny lodě Švédského námořnictva, které do té doby kotvily ve Stockholm. Ve prospěch umístění loďstva na jih Švédska do Karlskrony hrálo to, že zde v zimě moře nezamrzá (na rozdíl od Stockholmu) a je geograficky blízko Německu, Dánsku a baltským státům. Roku 1790 vyhořela velká část města.

Přístav se svými bývalými loděnicemi a obrannými systémy a vybrané městské budovy jsou od roku 1998 součástí světového dědictví UNESCO.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]