Horten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horten
Místní přístav
Místní přístav
Horten – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
krajVestfold og Telemark
Horten
Horten
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha70 km²
Počet obyvatel24 671 (2004)
Hustota zalidnění352,4 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaJsou Karlsen
Vznik1858
Oficiální webwww.horten.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horten je samosprávná obec v norském kraji Vestfold og Telemark. Žije zde přibližně 27 tisíc[1] obyvatel, což dělá z Hortenu jedno ze čtyřiceti největších měst Norska. Spadá pod něj i několik přilehlých obcí: Borre, Åsgårdstrand, Skoppum a Nykirke.

Až do roku 1858 byl Horten částí obce Borre, tohoto roku se ale oddělil. Naopak již zmíněné obce se spojily roku 1988. Jméno nově sjednocené obce bylo původně Borre, ale po referendu konaném 1. června 2002 bylo město přejmenováno na Horten.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dům v přiléhající obci Brårudgårdenu

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Město je pojmenované po starém statku, zvaném Horten (v roce 1552 také Hortan), který stál na území dnešního Hortenu. Samotné slovo Horten má pravděpodobně původ ve staronorském slově Hort, což může znamenat vyboulený nebo vyklenutý.

Kostel v Hortenu

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak města je na místní poměry nový. Hlavní faktory samotného znaku, tedy růže, koruna a kamenná hradba, do něj byly přidány 19. listopadu 1907, tedy v době, kdy byl Hortenu udělen status města. Znak je rozdělen neobvykle diagonálně a právě hradba a korunu znamenají status města. V dolní části je vidět i voda, která má připomínat místní přístav a růže je symbolem místní panenské přírody.

Vzdělání a školství[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti Hortenu stojí univerzita Høgskolen i Buskerud og Vestfold, běžně označovaná jako Bakkenteigen. Tato univerzita nabízí širokou škálu oborů, od sociologie, přes historii až po lingvistiku. Bakkenteigen má přes 4 000 studentů a klade si za cíl být zdrojem vzdělání pro celý okres.

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

  • Borrehaugene (Borre, podle přiléhající vesnice a haugene ze staronorského slova znamenající kopec) byl první národní park, který byl v Norsku založen. Národní park Borre se nachází mezi Hortenem a vesnicí Åsgårdstrand. Místo bylo v minulosti častým dějištěm bitev, mimo jiné zde byli i Vikingové. Vykopávky zde také odkryli nářadí pro různá řemesla, především co se týče výroby lodí.
  • Hřbitov v Borre je historický hřbitov stojící v již zmíněném národním parku. Nacházejí se zde hroby králů, které jsou datovány do doby před stěhováním národů. Hřbitov je velmi rozsáhlý, okolo 45 akrů a má největší sbírku královských hrobů ve Skandinávii.
  • Marinemuseet je muzeum námořnictva, jedno z nejstarších existujících muzeí podobného druhu. Založeno bylo v roce 1853 a je zde k nalezení i úplně první motorový člun; HNoMS Rap. Ve stejné budově se nachází i Norské muzeum fotografie.
  • Karljohansvern je námořní základna v Hortenu. Její aktivita sice v posledních letech pomalu klesá, ale i díky tomu byly prostory otevřeny veřejnosti.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Karljohansvern

Horten má několik fotbalových klubů. Nejúspěšnější a dobře známý je FK Horten, který v současné době hraje v norské 2. divize. Další místní tým je, Falk, který hraje 3. divizi, zatímco Borre a Holtankammeratene hrají v ligách.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Nejbližší vlakové nádraží v celém městě je to v přiléhající obci Skoppum, ta je vzdálená asi 1 hodinu 10 minut jízdy vlakem od hlavního města Osla. Autem se z Hortenu dá dostat do Osla po silnici E18 směrem na jih, přičemž cesta je dlouhá 100 km. Nejbližší letiště je ve městě Sandefjord a nazývá se Sandefjord Torp, cesta tam trvá okolo 30 minut.

Jelikož se Horten nachází na poloostrově, většina hlavních dopravních tepen míří na jih od tohoto města, silnice nižších tříd se na ni pak připojují. Trajekt jezdí přes Oslofjord mezi Hortenem a Mossem ve Vikenu.

Železniční trať Vestfoldbanen prochází městy Horten, ale nikoliv přes centrum. Nádraží Skoppum se nachází jihozápadně od centra, ačkoli několik dojíždějících raději využívá vlakové nádraží Holmestrand, díky lepší dopravní dostupnosti.

Známí lidé z Hortenu[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Horten podepsal smlouvy o spolupráci s těmito městy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Horten na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]