Drottningholmský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Drottningholmský palác
Světové dědictví UNESCO
Drottningholm1.jpg
Smluvní stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 559 (anglicky)
Oblast Evropa a Severní Amerika
Zařazení do seznamu
Zařazení 1991 (15. zasedání)
Drottningholmské barokní divadlo

Drottningholm je královský letní zámek nazývaný také Versailles Severu, rozložený na královnině ostrově Lovön v jezeře Malar, na předměstí metropole Stockholmu, Švédsko. Od roku 1981 je soukromou rezidencí švédské královské rodiny.

Palác je od roku 1991 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je výjimečně otevřen veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Konstrukce paláce byla zahájena v 1681. Zámek na ostrově Lovön je také jedním z mála historických míst, kde dominovaly především ženy.

Drottningholm divadelní muzeum každoročně v létě uvádí soubor oper. Barokní divadlo z 18. století nebylo používáno mnoho let, až ve druhé polovině 20. století se do něj vrátili herci. Téměř všechno vybavení je původní, herci nosí dobové šaty a orchestr používá kopie hudebních nástrojů z 18. století. V divadle používají původní stroje na tvorbu hromu a efektů deus ex machina. Pro interiér divadla byly z bezpečnostních důvodů navrženy speciální elektrické žárovky, které poblikávají jako svíčky. Jedná se o jedno ze dvou dosud funkčních barokních divadel - druhé je zámecké divadlo v Českém Krumlově.

V zámeckém parku se symetrickými zrcadlovými architektonickými prvky se nacházejí manýristické sochy od Adriana de Vries z Valdštejnské zahrady na Malé Straně v Praze, které si odvezli Švédové jako válečnou kořist.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]