Vatikánská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Vatikánská vlajka
Poměr stran: 1:1

Vlajka Vatikánu má dva svislé pruhy, žlutý a bílý. Uprostřed bílého jsou překřížené klíče sv. Petra a tiára ze státního znaku.[1]

Klíče jsou obrácené ven a připomínají evangelium sv. Matouše (…tobě dám klíče od království nebeského), jejich barvy symbolizují svěřenou moc pouštět a otvírat (stříbrná, tj. bílá) i zadržovat a zavírat (zlatá, tj. žlutá); červená šňůra, jíž jsou klíče svazány, dokládá, že obě moci spolu souvisí. Žluto-bílá tiára – trojnásobná papežská koruna – představuje trojitý papežský úřad: učitelský, kněžský a pastýřský. Barvy vlajky odpovídají papežské kokardě, ve které byla červená roku 1808 po francouzské okupaci Říma nahrazená bílou. Roku 1825 byly tyto barvy oficiálně potvrzené pro vlajky církevního státu. Odvozují se však i z barev svatopetrských klíčů, podle tradice i ze znaku království jeruzalémského, založeného v době křižáckých výprav (10991187), který měl zlatý kříž na stříbrném poli. Skutečností je, že jeruzalémský král Balduin III. (11411162) používal bílou zástavu, do které si přidal jeho nástupce Amaury I. (11621173) zlatý kříž.

List vlajky je čtvercový (stejně jako u švýcarské vlajky) a jeho podoba je zakotvená v základním zákoně z roku 1929; v letech 18251878 bývala vlajkou papeže.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Vatikánu na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/va.html Vatikánská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]