Irská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Irská vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Irska je trikolóra, která má svislé pruhy v barvě zelená, bílá a oranžová.[1] Zelená symbolizuje „smaragdový“ ostrov s katolickou většinou obyvatelstva, oranžová, odvozená z barev královského rodu oranžsko-nasavského, připomíná protestanskou část. Zatím co bílý pruh uprostřed znamená potřebu míru a dorozumění mezi oběma náboženskými skupinami. Proto je tato vlajka označována jako unionistická. Podle některých návrhů měla však být bílá barva věnována menšině irských presbyteriánů.

Vlajka se poprvé objevila v roce 1830 (před tím se používala zelená vlajka se žlutou harfou uprostřed), více se rozšířila až v roce 1848, když se věšela současně francouzskou trikolórou na oslavu únorové revoluce. Tehdy ji přivezl vůdce skupiny Young Ireland T. F. Meagher přímo z revoluční Paříže. Pořadí barevných pruhů však bylo ještě obrácené. Symbolem svobodného Irska se definitivně stala až po Velikonočním povstání v roce 1916. Roku 1920 bylo závazné stanovení dnešního pořadí barev a od roku 1922 byla tato trikolóra národní vlajkou Svobodného irského státu. Po vyhlášení nezávislosti Irska pod jménem Eire v roce 1937 byla vlajka oficiálně potvrzena a používá se bez změn dodnes.

Historické vlajky[editovat | editovat zdroj]

Vlajky historických provincií[editovat | editovat zdroj]

Čtyři irské historické provincie již v dnešní době nejsou územně správními útvary. Jména provincií se ale běžně užívají jako zeměpisná označení. Pochází z raného středověku. Cúige, irské slovo pro provincii, doslova znamená pětina. Provincií bylo totiž původně pět, ale pátá z nich, Meath, byla časem začleněna do provincie Leinster.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Írska na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/ie.html Irská vlajka na Flag Of The Worlds
  2. http://www.crwflags.com/fotw/flags/ie-prov.html Vlajky irských provincií na Flag Of The Worlds

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]