Litevská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Litevská vlajka
Poměr stran: 3:5
Užití vlajkyZlevadoprava Litevská státni vlajka
Poměr stran: 3:5
Užití vlajkyZlevadoprava Litevská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Litvy je sestavena ze tří horizontálních pruhů: žlutého, zeleného a červeného. Původ barev je z přírodních a litevských hodnot. Jednou z možností může být, že žlutá vyznačuje slunce, zelená louky a lesy či rodnou zem a červená krev Litevců prolitou za národní nezávislost a jejich odvahu na této cestě.[1] Poměr výšky a šířky je 3:5.

V minulosti měla litevská vlajka více podob. Už na začátku 19. století se obnovily diskuze, jak by měla vlajka vypadat. Byly používány různé kombinace dvou, anebo tří barev, převládajících na lidových krojích (červená, žlutá, zelená a bílá). Současná podoba a barvy byly vybrány speciální komisí zvolenou dřívějším nejvyšším státním orgánem – Litevskou radou. 9. srpna 1918 Litevská rada potvrdila vzhled navrhovaný komisí. Po okupaci Litvy Sovětským svazem bylo používání vlajky zakázáno. Jako právoplatný státní symbol byla vlajka legalizována 18. listopadu 1988, respektive 26. června 1991.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Litvy na slovenské Wikipedii.

  1. ŠŤÁHLAVSKÝ, David. Výpravy opačným směrem (Pobaltí). Praha : Radioservis, 2002. ISBN 80-96212-26-2. Kapitola Historická Deklarace, s. 15.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]