Podněsterská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Lícová strana
Rubová strana

Podněsterská vlajka je totožná s vlajkou bývalé Moldavské sovětské socialistické republiky. Přesnou podobu a způsob užívaní stanovuje Zákon o státní symbolice Podněsterské moldavské republiky z roku 2000.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nákres poměrů na vlajce

Vlajku Podněsterské moldavské republiky tvoří červený list o poměru stran 1:2, v jehož středu je zelený pruh široký čtvrtinu celkové šíře vlajky. V levém rohu horního červeného pruhu jsou vyobrazeny nejdůležitější prvky státního znaku PMR - srp a kladivo zlaté barvy s rudou pěticípou hvězdou zlatě orámovanou. Formát srpu a kladiva je dán pomyslným čtvercem, jehož strana měří pětinu celkové šíře vlajky. Ostrý konec srpu se dotýká středu horní strany čtverce, konce rukojetí kladiva a srpu se dotýkají dolních rohů čtverce. Pětícípá hvězda je vepsána do pomyslné kružnice, jejíž průměr je dán desetinou celkové šíře vlajky a dotýká se středu horní strany pomyslného čtverce. Svislá osa srpu, kladiva a hvězdy je vzdálena od žerďového okraje desetinu šíře vlajky. Vzdálenost středu hvězdy od horního kraje je dána desetinou celkové šíře vlajky.
Srp, kladivo a hvězda jsou vyobrazeny pouze na lícové straně vlajky.
Připouští se i užití vlajky bez srpu, kladiva a hvězdy s výjimkou státních institucí a organizací. [1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Současná vlajka Podněstří byla přijata roku 1952 vlajkou Moldavské sovětské socialistické republiky a plnila tuto funkci do 27. dubna 1990, kdy nově zvolený předseda Nejvyššího sovětu Moldavské SSR Mircea Snegur prosadil rumunskou trikolóru. Vzhledem k rostoucímu národnostnímu napětí v zemi tento akt představitelé ruské menšiny považovali za další krok k rumunizaci Moldávie. Část úředních budov v ruskojazyčném podněsterském regionu odmítla novou vlajku vyvěsit a ponechala vyvěšené staré červenozelené. [2] Po vyhlášení Podněsterské moldavské SSR 2. září 1990 byla tato vlajka přijata státní vlajkou nové republiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ССА О государственной симболике ПМР, zakon-pmr.com
  2. Судьбоносные решения I и II съездов депутатов всех уровней, Советы народа, 7-8/2010