Slovinská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Slovinská vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Slovinská námořní vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Slovinska má tři horizontální pruhy – bílý (nahoře), modrý a červený se slovinským znakem (štít s obrazem Triglavu, nejvyššího vrchu Slovinska, v bílé barvě v kontrastu s modrým pozadím uprostřed. Ve spodní části jsou dvě vlnité modré čáry znázorňující jezera a řeky a v horní části jsou tři šesticípé hvězdy ve tvaru převráceného trojúhelníku, které jsou převzaté z brnění šlechtického rodu Celjských ze 14. a začátku 15. století); znak je umístěný v levé horní části vlajky a částečně překrývá bílý a modrý horizontální pruh.[1]

Při svislém zavěšení se znak na vlajce otáčí do svislé polohy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve Slovinská socialistická republika v rámci Jugoslávie přijala podobně jako ostatní republiky národní trikolóru doplněnou „jugoslávskou“ hvězdou z federální vlajky. V roce 1991 byla hvězda odstraněná a vlajka byla doplněná znakem v horním rohu.

Vlajka Slovinska byla oficiálně zavedená 27. června 1991.

[Státní] Vlajkou Republiky Slovinsko je bílo-modro-červená slovinská národní vlajka se znakem Republiky Slovinsko. Poměr šířky k délce je jedna ku dvěma. Barvy vlajky jsou v pořadí: bílá, modrá, červená. Každá barva zabírá třetinu šířky vlajky. Znak je umístěn v levé horní části vlajky tak, aby se těžiště štítu protínalo s místem styku bílé a modré barvy v jedné čtvrtině délky vlajky. Horní polovina znaku, na které se nacházejí hvězdy, je umístěna v bílém poli a druhá polovina v modrém poli. Výška znaku je jedna třetina šířky vlajky.
— Zákon o znaku, vlajce a hymně Republiky Slovinsko a o slovinské národní vlajce[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Slovinska na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/si.html Archivováno 12. 2. 2005 na Wayback Machine. Slovinská vlajka na Flags of the World
  2. Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi. Uradni list Republike Slovenije [pdf]. 1994-10-27 [cit. 2011-06-21]. [online]. ISSN 1318-0576. (slovinsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]