Přeskočit na obsah

Gibraltarská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užití vlajkyZlevadoprava Gibraltarská vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Gibraltarská námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Gibraltarská státní námořní vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Gibraltaru, zámořského území Spojeného království, je tvořena listem o poměru stran 1:2, se dvěma pruhy, bílým a červeným, o poměru šířek 2:1. V bílém pruhu je umístěn červený hrad se třemi věžemi. Z hradu visí do červeného pruhu, na žlutém řetězu, žlutý klíč obrácený k žerdi.[1]

Klíč ze znaku na vlajce symbolizuje skutečnost, že Gibraltar je bránou do Středomoří.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka vychází ze znaku, který městu udělil 10. července 1502. Ferdinand Aragonský a Isabela Kastilská.[2] Vlajka byla schválena 8. listopadu 1982 a od vlajek jiných zámořských území Spojeného království se liší tím, že v kantonu neobsahuje britskou vlajku (Union Jack).

Vyvěšování[editovat | editovat zdroj]

Na Gibraltarský národní den (10. září) vyvěšují mnozí obyvatelé vlajky z oken a balkónů. V kulturním centru John Mackintosh Hall je k vidění 4 metry vysoká a 8 metrů dlouhá vlajka Gibraltaru vytvořená z Lega. V době svého vzniku to byla největší legová vlajka. Tvoří ji 393 857 legových dílků.[3]

Vlajka gibraltarského guvernéra[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gibraltarská vlajka na Flags of the World
  2. National Symbols [online]. Government of Gibraltar [cit. 2011-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-13. (anglicky) 
  3. Gibraltar Sightseeings [online]. Gibraltar.com [cit. 2011-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-28. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]