Vatikánská tiskárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vatikánská tiskárna
(Tipografia poliglotta vaticana)
Emblem of the Holy See usual.svg
Vaticana Tipographia
„Subjekt zaměřený na vydávání tiskovin ve službách Svatého stolce
Založeno 27. dubna 1587
Adresa via della Tipografia, n. 1
00120 Città del Vaticano
Správní ředitel Dr. Antonio Pacella
Emeritní ředitelé P. Elio Torrigiani, S.D.B.
P. Pietro Migliasso, S.D.B.
P. Sergio Pellini, S.D.B.
oficiální webové stránky
Dikasterium Římské kurie

Vatikánská tiskárna, (původně it. Tipografia poliglotta vaticana; od roku 1991, po sloučení s tiskárnou L'Osservatore Romano, se nazývá pouze Tipografia Vaticana) je orgán Římské kurie, který je zodpovědný za tisk dokumentů Svatého stolce, jako jsou slavnostní brožury a výtisky L'Osservatore Romano.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byla založena 27. dubna 1587 papežem Sixtem V. s brevem Eam semper a jmenovala se Vatikánská tiskárna. V roce 1715 byla svěřena tiskaři Giovannimu Marii Salvionimu, který ji vedl až do své smrti a odkázal ji svým synům.[1] Současné prostory byly postaveny v roce 1908 na příkaz papeže Pia X. V roce 1937 ji papež Pius XI. svěřil salesiánům a v roce 1991 proběhly rozsáhlé práce na modernizaci tiskařské technologie.

Papež František 27. června 2015 motu proprio L'attuale contesto comunicativo stanovil, že Vatikánská tiskárna bude spolu se všemi subjekty Svatého stolce, které se zabývají komunikací, sjednocena do nového dikasteria s názvem Dikasterium pro komunikaci.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

K hlavním vydávaným dílům patří bible, liturgické knihy, pravidla řeholních institutů, umělecké publikace pro Vatikánská muzea a Vatikánskou apoštolskou knihovnu, knihy vydávané nakladatelstvím Libreria Editrice Vaticana tištěné také v 15 různých jazycích a také pohlednice, letáky a plakáty. Tiskne také oficiální dokumenty, jako je Annuario Pontificio a Acta Apostolicae Sedis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tipografia poliglotta vaticana na italské Wikipedii.

  1. ROMANI, Valentino. Per lo Stato e per la Chiesa: la Tipografia della Reverenda Camera Apostolica e le altre tipografie pontificie (sec. XVI-XVIII). In: Il bibliotecario. Rivista semestrale di studi bibliografici. 2. vyd. [s.l.]: [s.n.], 1998. Svazek 15. S. 189–191. (italština)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]