Timothy Geithner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Timothy Geithner
Timothy Geithner Treasury.jpg

75. ministr financí USA
Ve funkci:
26. ledna 2009 – 2013
Prezident Barack Obama
Předchůdce Henry Paulson
Nástupce Neal Wolin
Stranická příslušnost
Členství Demokrat

Narození 18. srpna 1961 (58 let)
USA New York, New York, USA
Alma mater Dartmouth College
Paul H. Nitze School of Advanced International Studies
Pekingská univerzita
Univerzita Johnse Hopkinse
Pekingská pedagogická univerzita
Profese bankéř, politik a ekonom
Podpis Timothy Geithner, podpis
Commons Kategorie Timothy F. Geithner
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Timothy Franz Geithner (* 18. srpna 1961) je americký ekonom a politik, který v letech 2009–2013 zastával post ministra financí ve vládě prezidenta Baracka Obamy. Před nástupem do vlády působil jako prezident Federální rezervní banky v New Yorku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Geithner se narodil v Brooklynu. Většinu svého dětství prožil mimo Spojené státy. Vystudoval Dartmouth College, kde získal bakalářský titul z vlády a asijských studií. Magisterský titul z mezinárodní ekonomie a východoasijských studií získal na Johns Hopkins University.

Dřívější kariéra[editovat | editovat zdroj]

Geithner po vystudování pracoval u konzultační firmy Kissinger Associates, Inc., kterou založil Henry Kissinger. Po třech letech nastoupil na ministerstvo financí. Pracoval jako attaché na americké ambasádě v Tokiu. V administrativě Billa Clintona pak zastával několik významných pozic v nejvyšším vedení ministerstva financí. Geithner z ministerstva odešel v roce 2002. V letech 20012003 pak působil jako ředitel oddělení v Mezinárodním měnovém fondu. Ve svých 42 letech byl jmenován prezidentem Federální rezervní banky v New Yorku. V této pozici například zamítl nabídku Sanforda Weillse na převzetí banky Citigroup. V březnu 2008 rovněž zorganizoval záchranu a prodej banky Bear Stearns. V témže roce hrál klíčovou roli v rozhodnutí vlády, aby nezachraňovala banku Lehman Brothers od bankrotu. Jako představitel ministerstva financí také Geithner řešil řadu finančních krizí v zemích jako Brazílie, Mexiko, Indonésie, Jižní Korea a Thajsko. Geither si spolu s Henrym Paulsonem myslí, že ministerstvo financí by mělo mít nové pravomoci, aby mohlo lépe reagovat na krize, jako je například ta finanční z roku 2008.

Během schvalovacího procesu v Senátu, se na veřejnost dostaly informace, že Geithner má nedoplatky na daních ve výši 35 000 dolarů. I přes tento skandál byl ovšem Geithner schválen v poměru 60:34 a své funkce se ujal 26. ledna 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]