The Sims 4

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Sims 4
Logo videohry
Logo videohry
Základní informace
VývojářMaxis
VydavatelElectronic Arts
ProducentiKevin Gibson
Grant Rodiek
Ryan Michael Vaughan
DesignéřiEric Holmberg-Weidler
Matt Yang
VýtvarníciMagnus Hollmo
Samantha Miceli
Steven Ross
ScenáristaDanielle von Mayrhauser
SkladatelIlan Eshkeri
Herní sérieThe Sims
PlatformyMicrosoft Windows (64bit)
macOS
PlayStation 4
Xbox One
Datum vydáníMicrosoft Windows
2. září 2014 SA
4. září 2014 AUS
4. září 2014 EU
macOS
17. února 2015 svět
PlayStation 4, Xbox One
14. listopadu 2017 svět
Žánrsimulátor života
Herní módsingleplayer
KlasifikacePEGI PEGI 12.svg
ESRB ESRB 2013 Teen.svg
Posloupnost
The Sims 3
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Sims 4 je simulační videohra, jejíž vydání v Česku se uskutečnilo 4. září roku 2014. Hra byla vytvořena studiem Redwood Shores společnosti Maxis a byla vydána Electronic Arts. Jedná se o pokračování slavné hry The Sims 3 a čtvrtou hru v sérii The Sims. Ke každé hře vychází tradičně několik dodatků (DLC). Před každým vydáním nového dodatku vypouštějí tvůrci trailery (U rozšíření a herních balíčků jsou dva, u kolekcí je trailer jeden). Hra je dostupná pro Microsoft Windows (pouze 64bit), macOS, PlayStation 4 a Xbox One.

O hře[editovat | editovat zdroj]

Hra se v první řadě označuje jako simulátor života. Hráč si vytvoří postavy, za které chce hrát. V The Sims světě se tyto postavy označují jako simíci. Pokud máte rozšíření The Sims 4: Psi a kočky, můžete si ke své rodince přidat i zvířecího miláčka (pes, kočka). Také si můžete udělat okultního simíka, pokud máte dodatky, které to obsahují.

Dalším krokem po vytvoření domácnosti je nastěhování do domu. Můžete nastěhovat buď na pozemek, kde můžete postavit dům, nebo do již hotového domu. Začáteční rozpočet je 20 000 simeleonů pro jednočlennou rodinku, ale s každým simíkem navíc přibývá 2000 simeleonů - tak se označuje virtuální měna ve všech sériích The Sims.

Hráč svou domácnost provede celým životem – od narození/vytvoření až po smrt. Aktivní simíci hrané domácnosti mohou navazovat vztahy s ostatními simíky a to buď přímo před jejich obydlím, v práci, nebo na veřejných prostranstvích jako je park aj. Nyní si také mohou simíci vytvářet mínění o ostatních na základě jejich chování.

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Obsah hry je přímo závislý na vydávaných dodatcích – rozšíření, herní balíček a kolekce. Rozšíření do hry tradičně přidávají nová sousedství, velkou spoustu nábytku, oblečení a herních funkcí (rozšíření by zpravidla mělo ovlivňovat celou hru). Herní balíčky obvykle přidávají nábytek, obečení a několik herních funkcí. Kolekce přidávají menší množství nábytku a oblečení, popřípadě interakce související s novými objekty ve hře.

Města[editovat | editovat zdroj]

Každé město je jiné, má vlastní styl a je něčím specifické. V základní hře jsou tři hratelná města: Vrbová zátoka, Lázeňská oáza, Newcrest. Další sousedství přibývají společně s dodatky:

 • Vrbová zátoka je v povětšině zelené krajině s listnatými i jehličnatými stromy. Inspirováno městem New Orleans, se 20 pozemky a dohromady sousedstvími. Je zde park, knihovna, posilovna, noční bar a muzeum. Je ze základní hry.
 • Lázeňská oáza je umístěna uprostřed vyprahlé pouště, ve které se střídá jen léto s podzimem, a má podobný vzhled jako předměstí v Las Vegas. V Lázeňské oáze je k dispozici celkem 16 obytných pozemků a 5 komunitních pozemků. Je ze základní hry.
 • NewCrest je zcela prázdné město obsahující 15 nevyužitých pozemků dohromady ve třech sousedstvích. Je situovaný na předměstí se dvěma pozemky přímo na pláži. Byl jako jediný svět v celé The Sims sérii, který byl přidán v updatu. Je ze základní hry, tedy z roku 2015.
 • Rozkvetlá promenáda je malé sousedství se čtyřmi pozemky pro použití jako obchody, je situovaná nedaleko řeky. – (v dodatku Hurá do práce!)
 • Windenburg je obrovské město inspirované Evropou, které má bohatou historii s kombinací moderním důrazem. Plně tradiční i unikátní architekturou, kde je spousta nového místa k prozkoumávání. Windenbrug má 4 sousedství, 3 speciální pozemky, který jsou oddělené od ostatních čtvrtí. a celkem 27 pozemků na kterých si můžete hrát. – (v dodatku Společná zábava)
 • San Myshuno je moderní město, ve kterém se nachází spousta paneláků a konají se zde různé události. – (v dodatku Život ve městě)
 • Brindleton Bay je útulné městečko vhodné pro procházky se psy. – (v dodatku Psi a kočky)
 • Forgotten Hollow je malé tajemné město, ve kterém žijí hlavně upíři. – (v balíčku Upíři)
 • Del Sol Valley je významné město hlavně díky tomu, že zde bydlí celebrity a chodník slávy. Toto město je silně inspirované Los Angeles. – (v dodatku Cesta ke slávě)
 • Strangerville je velmi záhadné město, ve kterém je zvláštní nákaza a musíte přijít na jeho záhadu. – (v dodatku Strangerville)
 • Sulani je romantické plážové město, kde se nachází spousta moře a písku, je zde i sopka, která může kdykoliv vybuchnout. – (v dodatku Život na ostrově)
 • Glimmerbrook -- Glimmerbrook je magické město, kde se nachází portál, díky kterému se můžete teleportovat do ještě magičtějšího města. – (v dodatku Říše kouzel)
 • Britechester je univerzitní město, ve kterém se nachází dvě univerzity – starší univerzita Britechester (specializovaná hlavně na historii a biologii) a moderní Foxbury (specializováno hlavně na počítače). – (v dodatku Hurá na vysokou)
 • Evergreen Harbor je město rozdělené na tři sousedství – znečištěnou, neutrální a čistou. – (v dodatku Ekobydlení)
 • Hora Komorebi se zakládá na dvou japonských ostrovech, Honšú a Hokkaido je to zalesněná a hornatá oblast. Zahrnuje jak obytné pozemky, tak i pozemky k pronájmu na dovolenou. – (v dodatku Život na horách)

Destinace[editovat | editovat zdroj]

Po aktualizaci 10. listopadu 2020 může být jakýkoliv svět destinací.

Vytváření domácností[editovat | editovat zdroj]

Ve čtvrté sérii vývojáři upravili také editor domácností. V této sérii můžete vytvořit prakticky kohokoliv, a to i do nejmenších detailů postavy (simíka). V editoru můžete také simíkovi vybrat i spoustu vlastností a životní aspiraci. Životní aspirací se rozumí celoživotní cíl simíka. Ovlivňuje pak jeho přání i náladovky (viz podkapitola Režim života). V editoru domácností můžete vytvořit 1–8 simíků. Mezi simíky se v balíčku Psi a kočky počítají i čtyřnozí členové rodiny. Jakmile vytvářenou domácnost uložíte, zpřístupní se vám možnost nastěhování rodiny. Rodinu můžete nastěhovat buď na prázdný pozemek, nebo do již postaveného domu. Podmínkou k nastěhování jsou dostatečné finance a pokud slučujete dvě domácnosti tak i počet simíků na pozemku. Pokud vlastníte dodatek Život ve městě, můžete svou rodinu nastěhovat i do bytu.

Režim stavby[editovat | editovat zdroj]

Po nastěhování domácnosti na pozemek máte dva možnosti režimu hry. Režim stavby a Režim života. V režimu stavby, můžete provádět jakékoli stavební úpravy, ale i přidávat či přesouvat nábytek. V tomto režimu můžete měnit i dekor stávajícího nábytku pomocí příslušného nástroje.

Režim stavby má dvě základní části, každou pro jiný účel: Stavba a Nákup. Režim stavby je opět propracovaný do detailu, tudíž poskytuje skoro neomezené možnosti. Režim nákupu slouží pro nákup vybavení.

Režim života[editovat | editovat zdroj]

Režim života slouží k samotnému hraní s vytvořenými simíky. Kam hra bude směřovat záleží z velké části na hráči, ale i na rozmarech jeho simíků.

Největší novinkou, oproti minulým sériím, jsou v režimu života tzv. náladovky. Nálad může mít simík hned několik. Na náladách i přímo závisí interakce simíka. Pokud je simík velmi smutný, nechce se mu uklízet, ale může si zavolat na protismuténkovou linku apod.

Pokud je naopak simík s náladou velmi hravý, zpřístupní se mu interakce s tím související (např. recept s gumovými medvídky apod). Ostatní zůstává při starém. Simíci v tomto režimu opravdu žijí. Můžete si najít práci, kamarády, mít děti, nebo se přestěhovat. Opět možnosti hry závisí na počtu rozšíření a balíčků. Čím víc balíčků a rozšíření máte, tím víc možností hra nabízí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

The Sims 4 obsahuje online funkci, která umožňuje hráčům simíků nahrávat všechny své výtvory do galerie (pozemky, místnosti a domácnosti). Ostatní hráči si mohou tyto výtvory stáhnout, dát do vlastní knihovny, či jim dát srdíčko. Toto je první hra ze série The Sims, která obsahuje něco podobného.

V letním updatu roku 2020 zde přibyla záložka The Sims Spark'd

Aktualizace[editovat | editovat zdroj]

Datum vydání Nově přidané funkce
2014
1. října Duchové – nový typ simíka, květina smrti
4. listopadu Bazény, nový typ oblečení – plavky
16. prosince Dvě nová zaměstnání – businessman a atlet, proplácení dovolené
2015
3. února Geneaologie
26. března Přidání další úrovně pater (dohromady i se suterénem 6 podlaží), nové možnosti na telefonu – poznámky, na malířském stojanu nová možnost malby dle předlohy.
11. června Nové město NewCrest s 15 práznými pozemky, nová událost – Uvítací výbor (událost při nastěhování do nového domu).
9. července Nízké stěny, možnost zamykat dveře, speciální dveře, které povolí průchod jen mužům či ženám.
24. září Nová vlastnost – žárlivý, možnost zabrat si postel
3. listopadu Možnost najmout si opraváře
4. prosince Nový typ pozemku – bazén, možnost změnit barvu vody na růžovou, vylepšení map
2016
4. února Možnost najmout si zahradníka, nová vlastnost – kleptoman, nová aspirace objekty v režimu stavby
3. června Všechno v CAS je dostupné pro obě pohlaví, nové možnosti úpravy pohlaví
14. července Možnost najmout si chůvu a upravit světla v jedné místnosti najednou
27. října Nová možnost kopírování a vkládání v režimu stavby, nové vlastnosti pozemků
2017
12. ledna Batolata – tento věk má nové vlastnosti simíka, nové dovednosti, oblečení, objekty, možnost změnit simíkům zuby.
11. listopadu Dovednost focení v základní hře, objekty v režimu stavby můžou být pomocí cheatů zvětšovány či zmenšovány, možnost nastavení maximálního počtu simíků v nastavení hry.
2018
6. února Nové barvy kůže
19. června Možnost prosklených střech, nové kategorie oblečení v CAS – na horké a chladné počasí (příprava na rozšíření The Sims 4: Roční období); Vylepšení zahradničení
13. listopadu Nové zaměstnání – návrhář oblečení, možnost přepnout do pohledu první osoby
2019
16. března Tři nové kariéry na volné noze
16. července Nová možnost v CAS – vytvoření simíka podle příběhu
5. září Možnost téměř libovolné úpravy schodů a základů v režimu stavby, nové upravování terénů v režimu stavby.
12. listopadu Možnost úpravy sloupů na téměř jakoukoliv výšku, možnost úpravy velikosti UI v nastavení hry
2020
3. června
 • Hasiči a exekutoři
 • Žebříky
 • Vylepšení inventáře simíka
 • Vylepšení účtů
 • Možnost libovolného umístění oken a dveří
3. září Možnost skládání oken na sebe, možnost mít svatbu i v dovolenkových destinacích Selvadoradu a Žulových kaskádách
6. říjen Nový obsah inspirovaný Latinskoamerickou kulturou – jídlo z Mexika, Argentiny, či Dominikánské republiky, nový gril, zahradní nábytek a oblečení
10. listopadu
 • Platformy
 • Mínění
 • Více výšek nízkých stěn
 • Nový profil simíka
 • Možnost dovolené ve všech světech
7. prosince

Vice než 100 nových barev kůže + slidery pro každý odstín, nové možnosti úpravy pro makeup – odstín, sytost, neprůhlednost, saturace, nové hlavní menu

2021
21. ledna Nová náladovka – strach
25. února Nový obsah k 21. narozeninám prvního dílu série The Sims – Spolupráce Sims Teamu s tvůrci HeyHarrie, peachyfaerie, storylegacysims, peacemaker_ic, Luumia, icemunmun, grimcookies, FeralPoodles a AHarris00Britney.[1]
 • Nový nábytek
 • Nové oblečení, make-up a detaily kůže
 • Nové recepty

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kód Název Datum vydání v EU Popis
EP01 Hurá do Práce! PC:
 • 2. dubna 2015

Konzole:

 • 20. března 2018
První rozšíření přidává tři nové aktivní kariéry: Doktor, Detektiv a Vědec. Hurá do práce také dává příležitost vybudovat obchod a zahájit vlastní podnikání. S rozšířením přichází nová čtvrť s názvem Rozkvetlá promenáda. V rozšíření přibyli také mimozemšťané (nový okultní simík). Přidává také dvě nové dovednosti (pečení a fotografování), nové předměty a oblečení.
EP02 Společná zábava PC:
 • 10. prosince 2015

Konzole:

 • 11. září 2018
Hlavní novou funkcí tohoto rozšíření jsou kluby. Hráč může vytvářet kluby a přidávat členy s odlišnými zájmy, osobnostmi a styly. Klubům také může nastavit pravidla, styl oblečení, oblíbené aktivity pro klub i věci, které jsou tabu. Vedoucí může také svolávat schůzky. Kromě toho existují zcela nové aktivity, jako je fotbálek, šipky nebo arkádový automat. K dispozici jsou také nové dovednosti v oblasti DJ a tance. Toto rozšíření obsahuje nový svět s názvem Windenburg, s malebnými čtvrťmi a památkami, včetně rozlehlého bludiště z živého plotu nebo starověkých ruin.
EP03 Život ve městě PC:
 • 3. listopadu 2016

Konzole:

 • 14. listopadu 2017
Třetí rozšíření přináší nové město s názvem San Myshuno se čtyřmi jedinečnými čtvrtěmi. Život ve městě představuje novou kariéru odrážející naši dobu, včetně kariéry vracejících se politiků a dvou nových zcela nových oborů: sociální média a kritik. Rozšíření se zaměřuje na městský život a znovu zavádí byty do hry, od nejhorších bytů, které potřebují závažnou opravu po nádherné rozlehlé střešní byty. Pro Simíky existuje spousta nových možností a aktivit k prozkoumání – Trh s kořením se soutěžemi v kari, soutěž v Karaoke Baru, Geek Con se soutěžemi o videohry a romantický festival.
EP04 Psi a kočky PC:
 • 10. listopadu 2017

Konzole:

 • 31. července 2018
Čtvrté rozšíření přináší tvorbu domácích mazlíčků – psů a koček. Přibývá také spousta předmětů pro chlupaté kamarády simíků. Toto rozšíření umožňuje učit psy různé triky a příkazy. S rozšířením přichází možnost rozběhnout si vlastní veterinu. Toto rozšíření přináší i nové venkovské město Brindleton Bay. Nachází se zde veterinární klinika „U Brindletonské tlapky“.
EP05 Roční období PC:
 • 22. června 2018

Konzole:

 • 13. listopadu 2018
Páté rozšíření představuje nové systémy počasí, ročních období a svátků. Simíci nyní můžou prožít pořádnou zimu se sněhem, jaro, léto a podzim. Simíci také můžou slavit svátku, ať už předvytvořené (Vánoce, Den lásky, Oslava Sklizně, Silvestr), tak vlastní. Rozšíření také přidává nové oblečení na zimu a léto.
EP06 Cesta ke Slávě PC:
 • 16. listopadu 2018

Konzole:

 • 12. února 2019
Šesté rozšíření umožňuje Simíkům se mohou stát slavnými díky bodů, které získávají (například prodávaním namalovaných obrazů nebo natáčením videí). Přibývá také aktivní herecká kariéra. Hráči si můžou postavit luxusní domy ve zcela novém světě Del Sol Valley (inspirované městem Los Angeles). Rozšíření totiž přidává celou řadu drahých a luxusních předmětů
EP07 Život na ostrově PC:
 • 21. června 2019

Konzole:

 • 16. července 2019
Sedmé rozšíření se zaměřuje na Simíky žijící ve světě tropického ráje zvaný Sulani (v podobném duchu jako The Sims 3: Island Paradise). Mezi další aktivity patří například možnost stát se ochranářem ostrova proti znečištění, potápění, rybolov a kariéra plavčíka. Je také možnost udělat ze simíka mořskou pannu a byly přidány lodě a vodní skútr.
EP08 Hurá na vysokou PC:
 • 15. listopadu 2019

Konzole:

 • 17. prosince 2019
Osmé rozšíření představuje vašim Simíkům život na univerzitě (podobně jako The Sims 2: University a The Sims 3: University Life). Přibývá nový svět Britechester, který má dvě univerzity, „Univerzita Britechester“ a „Foxburský Institut“. Přibývá také možnost jízdy na kole
EP09 Ekobydlení
 • 5. června 2020
Deváté rozšíření se zaměřuje na ekologický styl života a ekologické změny. Přibývá nový svět, Evergreen Harbour, který se může časem změnit k hezčímu a zelenějšímu městu. Každý svět ve hře (kromě StrangerVille a destinací) je ovlivněn ekologickými rozhodnutími, která vaši Simíci dělají. Mezi spoustu nových objektů patří i solární panely a větrné turbíny. Rozšíření přidává také možnost hlasovat o APSech (APS ovlivní chování Simíků v okolním světě) pomocí bodů vlivu, které se získávají dodržovním aktivních APSů.
EP10 Život na horách
 • 13. listopdu 2020
Desáté rozšíření se zaměřuje na zimní aktivity v horách – snowboarding, lyžování sáňkování a horolezectví. Přibývá nové město – Hora Komorebi. Se Simíky je možnost v novém městě zajít do horkých pramenů, kde si můžou pořádně odpočinout. Simíci nově v tomto rozšíření můžou mít životní styly (ty můžou Simíci získat pomocí různého chování). Celé rozšíření je inspirováno japonskou kulturou.

Herní balíčky[editovat | editovat zdroj]

2015–2020
Únik do přírody (Outdoor Retreat) – Možnost vyrazit na dovolenou do nové dovolenkové destinace Žulové kaskády a trávit čas u ohně.
Návštěva v lázních (Spa Day) – Možnost vyrazit do lázní a zacvičit si jógu, trávit čas v sauně nebo meditovat.
Jdeme se najíst (Dine Out) – Možnost jít se najíst do restaurace, otevřít si vlastní restauraci a najmout zaměstnance, sestavit vlastní jídelní lístek atd.
Upíři (Vampires) – Nové město Forgotten Hollow, vytváření upíru, nadpřirozené schopnosti.
Rodičovství (Parenthood) – Rozvíjejte rodičovské dovednosti, utvářejte dětství svých Simíků, užívejte si nové rodinné aktivity.
Dobrodružství v džungli (Jungle Adventure) – Možnost vyrazit na dovolenou do Selvadorada a prozkoumávat džungli.
StrangerVille (StrangerVille) – Přidává nové město StrangerVille a vlastní dějovou linku.
Říše kouzel (Realm of magic) – Přidává nové město Glimmerbrook, ve kterém se nachází portál, a když se do něj dostanete ocitnete se v magické říši. Možnost mít kouzelníka a naučit ho kouzlit.
Star Wars: Výprava na Batuu (Star Wars: Journey to Batuu) – Přidává nový svět s názvem Batuu s příběhem ve stylu Star Wars. Přidává nové typy mimozemšťanů a další oblečení, předměty a postavy inspirované stejnojmenným filmem.

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

2015–2021
The Sims 4: Přepychový večírek (Luxury party stuff) – Možnost uspořádat luxusní večírek
The Sims 4: Perfektní patio (Perfect patio stuff) – Nový venkovní nábytek a vířivky
The Sims 4: Báječná kuchyně (Cool kitchen stuff) – Možnost vybavit si nově kuchyň a vytvořit si různé druhy zmrzliny
The Sims 4: Strašidelné věcičky (Spooky stuff) – Nové vybavení na oslavu Halloweenu a možnost vydlabat si dýně
The Sims 4: Domácí kino (Movie hangout stuff) – Nová obří obrazovka a možnost pustit si až 10 nových filmů sestříhaných z předchozí série The Sims 3
The Sims 4: Romantická zahrada (Romantic garden stuff) – Úplně nové druhy květin a vybavení zahrady ve viktoriánském stylu, nová fontána, do které můžete např. přidat mýdlo a nová studna přání, která vám nabízí až 50 různých výsledků přání
The Sims 4: Dětský pokoj (Kids Room stuff) – Nový nábytek s dětskou tematikou, nové oblečení a účesy pro děti, nové aktivity pro děti
The Sims 4: Zahrada za domem (Backyard stuff) – Nové objekty na zahradu
The Sims 4: Staré časy (Vintage Glamour stuff) – Nové objekty a oblečení ve starším stylu, majordomus
The Sims 4: Bowlingový večer (Bowling Night stuff) – Nové objekty s bowlingovou tematikou, bowlingová herna
The Sims 4: Fitness (Fitness stuff) – Nové cvičební objekty, sportovní oblečení a účesy
The Sims 4: Batolata (Toddler stuff) – Nové objekty, oblečení a účesy pro batolata
The Sims 4: Pereme (Laundry day stuff) – Pračky, sušičky a objekty do prádelen (komunitní hlasování)
The Sims 4: Můj první mazlíček (My first pet stuff) – Křeček, další objekty pro psy a kočky
The Sims 4: Moschino (Moschino) – Nové objekty, oblečení a kariéra módního fotografa
The Sims 4: Minibydlení (Tinyliving) – Nová funkcionalita (automatické počítání polí, přidání nového typu obytného pozemku – Obytný minipozemek), Nové multifunkční objekty
The Sims 4: Parádní pletení (Knifty knitting) – Pletení oblečení a objektů, houpací křeslo, online obchod Plopsy (komunitní hlasování)
The Sims 4: Paranormálno (Paranormal stuff) – Strašidelné domy (nový typ pozemku), prokleté předměty, nová kariéra Paranormální vyšetřovatel

Edice hry[editovat | editovat zdroj]

K dispozici je celkem 5 edicí hry. První je standardní, která obsahuje pouze základní hru The Sims 4, poté je limitovaná edice, která obsahuje základní hru a bonusové DLC, poté je Digital Deluxe, která navíc obsahuje i další DLC a OST (tj. zvuková stopa). Poté existuje také Prémiová edice, která obsahuje DLC a Průvodce pro tvůrce, což je kniha v pevné vazbě. Poslední a nejdražší je sběratelská, která obsahuje vše, co Digital Deluxe, plus USB svítící sochu ve tvaru diamantu a průvodce pro tvůrce jak v tištěné, tak v elektronické podobě. Všechny edice vyjma standardní a Digital Deluxe jsou limitované počtem.

V roce 2019 byla vydána edice hry pro starší 32bitové počítače a Macy s názvem Legacy edition (Tradiční edice).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 1. ARTS, Electronic. Update 2/25/2021. Electronic Arts Inc. [online]. 2021-02-25 [cit. 2021-02-26]. Dostupné online. (česky)