Pračka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na pračku z roku 2000
Tento článek je o domácím stroji pro praní prádla. Další významy jsou uvedeny na stránce Pračka (rozcestník).

Domácí pračka je poloautomatický stroj určený k praní, vyváření a odstřeďování špinavého prádla, tedy oděvů a jiného textilu. První pračku sestrojil Angličan Stender kolem roku 1750.

Termín pračka se obvykle používá pro stroje peroucí vodním čisticím roztokem - na rozdíl od chemického čištění, které používá jiné čisticí chemikálie a je obvykle provozováno ve specializovaných provozovnách veřejných služeb. Velké pračky zejména na ložní prádlo jsou také užívány ve velkých prádelnách určených pro hromadné praní prádla, například pro nemocnice či armádu. Zde se v minulosti používaly velké bubnové pračky s vrchním plněním.

Za dobu existence poloautomatických praček došlo také k významnému snížení jejich rozměrů a hlučnosti. Některé současné modely se dostanou při praní na 49 dB, což je méně, než zvuk vydávaný mírným deštěm.

Základní typy automatických praček[editovat | editovat zdroj]

Moderní automatické pračky pro domácnost se vyrábí ve dvou základních provedeních :

  • s předním plněním z boku — viz obrázek
  • s vrchním plněním

Pračka se sušičkou[editovat | editovat zdroj]

Pračka může být vybavena i sušičkou prádla. Běžně se sice sušička vyrábí jako samostatný stroj, ale pro úsporu místa nebo námahy s přemisťováním prádla mohou být funkce obou strojů sdruženy.

Nevýhodou těchto strojů je, že kapacita sušičky je většinou poloviční proti kapacitě pračky. Znamená to, že při využití obou funkcí lze prát jen polovinu běžné náplně prádla, nebo je třeba před sušením polovinu prádla odebrat. V současnosti jsou už některé pračky se sušičkou schopny provádět obě funkce bez přerušení a s plnou náplní prádla.

Konektivita[editovat | editovat zdroj]

Některé moderní pračky obsahují porty USB, nebo Wifi pro připojení do domácí sítě spotřebičů nebo do internetu.[1]

Vířivé pračky[editovat | editovat zdroj]

Donedávna se prodávaly také klasické vířivé pračky, což byly stroje založené na vířivém pohybu prací lázně s prádlem, který obstarávala malá vodní vrtulka poháněná běžným elektromotorem. Některé typy se také prodávaly ve dvojici s odstředivkou.

Ruční pračky[editovat | editovat zdroj]

Dodnes se ale také používají i jednoduché ruční pračky. Jedná se o levný stroj poháněný manuální lidskou silou pomocí kliky, jež otáčí velkým rotačním pouzdrem, ve kterém je umístěno prádlo s vodou a pracím prostředkem.

Jiné významy slova[editovat | editovat zdroj]

Slovo pračka se někdy používá i pro jiná specializovaná čisticí a technická zařízení - například pračka vzduchu. Existuje i řada specializovaných strojních praček užívaných v průmyslu (průmyslová pračka), speciální typy praček se užívají i při výrobě klasických papírových fotografií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.zive.cz/bleskovky/tak-uz-i-pracky-samsung-predstavil-chytrou-pracku-s-wi-fi-a-androidem/sc-4-a-172262/default.aspx

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]