Marshmallow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o sladkosti. O verzi operačního systému android pojednává článek Android Marshmallow.
Marshmallow
White Marshmallows.jpg
Základní informace
Místo původuSpojené státy americké
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Různobarevné marshmallows

Marshmallow (/máršmelou/), česky hovorově maršmeloun nebo žužu, je cukrovinka. Její jméno pochází z anglického názvu pro proskurník lékařský (Althaea officinalis). První marshmallowy pocházejí ze starověkého Egypta, kde byly nejprve vyráběny jako ochucené medové bonbony zahuštěné s rostlinnou mízou proskurníku.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Marsmallow se skládá z cukru, kukuřičného sirupu, vody, želatiny, většinou i z vajec, zjemněná v horké vodě, dextrozou a s přidanou příchutí, většinou i potravinářskými barvivy, přeměněná do houbovité konzistence a vytvarovaná do formy typicky menšího válečku. Existuje i léčebná verze marshmallow, z proskurníku lékařského (Althaea officinalis).

V Severní Americe, Velké Británii a v Austrálii je zvykem si marshmallows opékat nad táborovým ohněm, podobně jako buřty či špekáčky. Mohou se také dávat do kakaa.[1]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Hovorového výrazu „maršmeloun“ začali Pražané používat pro plánovanou bělorůžovou novostavbu v ulici U Milosrdných vedle Anežského kláštera v centru města. V roce 2018 byla po kritice oznámena změna koncepce stavby.[2]

Marshmallow všech barev, tvarů a druhů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marshmallows vám nadýchají kávu, dají se opékat, vyrobíte z nich marcipán. iDnes [online]. 2010-02-02 [cit. 2020-10-10]. Dostupné online. 
  2. „Maršmeloun“ nahradí bílý zvlněný dům, inspirací byla Stínadla a prádlo. iDnes [online]. 2018-11-27 [cit. 2020-10-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]