Taišó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Taišó
大正天皇
japonský císař
Portrét
Císař Taišó
Doba vlády19121926
Éra vládyTaišó
Posmrtné jménoTaišó
Narození31. srpna 1879
Japonsko Tokio, Japonsko
Úmrtí25. prosince 1926 (ve věku 47 let)
Japonsko Kanagawa, Japonsko
PohřbenCísařský hřbitov Musaši
8. února 1927
PředchůdceMeidži
NástupceŠówa
ManželkaTemei (1900-1926)
PotomciHirohito
Jasuhito Čičibu
Nobuhito Takamacu
Takahito Mikasa
Dynastiejaponská císařská dynastie
Motto大正 Taišó – „velká spravedlnost“
OtecMeidži
MatkaŠóken
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taišó (japonsky: 大正天皇, Taišó-tennó) (31. srpna 187925. prosince 1926) byl podle tradiční nástupnické posloupnosti 123. japonský císař. Vládl od 30. července 1912 do své smrti v roce 1926.

Císařovo osobní jméno bylo Jošihito (嘉仁). Podle japonských zvyklostí nemá císař v době své vlády žádné jméno a nazývá se pouze (současný) „císař“. Stejně jako všichni ostatní japonští císaři, začal být po své smrti nazýván svým posmrtným jménem, podle tradice zavedené po smrti císaře Meidži v roce 1912 se za posmrtné jméno císaře vybírá název jeho panovnické éry. Jelikož tedy vládl v období Taišó (doslovně „Velká spravedlnost“), je nyní znám jako císař Taišó.

Mimo Japonsko bývá někdy podle svého osobního jména nazýván císař Jošihito. V Japonsku pouze svým posmrtným jménem.

Císař Jošihito byl synem císaře Meidžiho a konkubíny Naruko Janagihara. V dětství mu však tvrdili, že jeho matkou je císařovna Šóken, což u něj vyvolalo psychické trauma. Od dětství chatrné zdraví. Dostalo se mu důkladného vzdělání, měl však potíže s artikulací a po fyzické stránce byl mimořádně slabý. V roce 1900 se oženil s princeznou Sadako Kudžó, s níž měl čtyři syny. Byl prvním japonským císařem, který udržoval monogamii. Během své vlády plnil především reprezentační a ceremoniální funkce, do politiky prakticky nezasahoval. Jeho vláda se v Japonsku stala obdobím demokratických reforem. Vážné neurologické problémy, jimiž trpěl od dětství, se během císařova života zhoršovaly. V roce 1921 již kvůli své nemoci nebyl schopen vládnout, svého nejstaršího syna Hirohita proto ustanovil regentem. Zemřel 25. prosince roku 1926 na srdeční komplikace spojené se zápalem plic.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Japonští císaři
Předchůdce:
Meidži
19121926
Taišó
Nástupce:
Šówa