Kókaku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kókaku
Japonský císař
Portrét
Doba vlády 17801817
Narození 1771
Kjóto
Úmrtí 1840
Kjóto
Pohřben Cukinowa no misasagi, Kjóto
Manželka Jošiko (欣子内親王 - Jošiko naišinnó)
Potomci Ajahito, 4. syn (s konkubínou Kadžudži Tadako) + s legální manželkou 3. a 7. synové; + s různými konkubínami ještě dalších 6 synů a 10 dcer
Otec Kan'in-no-mija-Sukehito-šinnó; adoptivní: Go-Momozono
Matka Iwaširo Óe (大江磐代)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Císař Kókaku
Císař Kókaku

Kókaku (光格天皇; Kókaku, posmrtné jméno; za života: 師仁 Morohito, později 兼仁 Tomohito; 23. září 177111. prosince 1840) byl 119. japonským císařem. Vládl od 1. ledna 1780 do 1. května 1817, potom se vzdal trůnu ve prospěch svého 4. syna Ajahita.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Protože jeho předchůdce, císař Go-Momozono byl těžce nemocný (zemřel ve věku 21 let) a měl pouze jednu dceru, na smrtelném lůžku jej spěšně adoptoval. Tomohito (兼仁) pocházel z paralelní císařské větve Kan'inů, se svým předchůdcem a adoptivním otcem císařem Go-Momozono měli společného předka Higašijamu. Do spěšné adopce se předpokládalo, že se stane kněžím v šintoistickém chrámu Šógoin (聖護院) v Kjótu.

Stal se tak vlastně zakladatelem současné císařské genealogické linie, neboť od něj všichni další císařové až po nynějšího Akihita jsou přímými potomky v mužské linii.

Éry za vlády císaře Kókakua[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Japonští císaři
Předchůdce:
Císař Go-Momozono
1780 - 1817
Kókaku
Nástupce:
Císař Ninkó