Nintoku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nintoku
Japonský císař
Portrét
Doba vlády 313399
Narození 313
Úmrtí 399
Pohřben Daisen-Kofun v Ósace
Potomci císaři Ričú, Hanzei a Ingjó
Otec císař Ódžin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nintoku (japonsky: 仁徳 天皇 Nintoku tennó; (??? 3. leden 313 - ??? 16. leden 399)) byl v pořadí 16. japonským císařem, druhým historicky doloženým. Data ohledně jeho vlády a života nejsou s jistotou určena, většinou jsou odvozena podle japonských tradic.

Život[editovat | editovat zdroj]

O jeho životě a rodině nám leccos napovídá druhá nejstarší kniha o historii dávného Japonska - Nihonšoki (dokončena okolo roku 720). Podle ní byl synem císaře Ódžina a otcem císařů Ričúa, Hanzeie a Ingjóa. Tato kniha nám udává i dobu císařovy vlády, tedy rozmezí mezi roky 313 a 399. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že tato data nejsou příliš přesná. Ještě se uvažuje, že vládl během počátku 5. století našeho letopočtu. Každopádně Nintokem skončilo období Jajoi a začalo období Jamato.

Nintokovou hrobkou je pravděpodobně hrobka Daisen-Kofun v Sakaii v Ósace. Tato hrobka pochází z počátku 5. století našeho letopočtu a je největší na světě.

Japonští císaři
Předchůdce:
Ódžin
313399
Nintoku
Nástupce:
Ričú


Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.