Nintoku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Nintoku
Japonský císař
Portrét
Doba vlády 313399
Narození 313
Úmrtí 399
Pohřben Daisen-Kofun v Ósace
Potomci císaři Ričú, Hanzei a Ingjó
Otec císař Ódžin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nintoku (japonsky 仁徳天皇, Nintoku tennó; asi 3. leden 313 - asi 16. leden 399) byl v pořadí 16. japonským císařem, druhým historicky doloženým. Data ohledně jeho vlády a života nejsou s jistotou určena, většinou jsou odvozena podle japonských tradic.

Život[editovat | editovat zdroj]

O jeho životě a rodině nám leccos napovídá druhá nejstarší kniha o historii dávného Japonska - Nihonšoki (dokončena okolo roku 720). Podle ní byl synem císaře Ódžina a otcem císařů Ričúa, Hanzeie a Ingjóa. Tato kniha nám udává i dobu císařovy vlády, tedy rozmezí mezi roky 313 a 399. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že tato data nejsou příliš přesná. Ještě se uvažuje, že vládl během počátku 5. století našeho letopočtu. Každopádně Nintokem skončilo období Jajoi a začalo období Jamato.

Nintokovou hrobkou je pravděpodobně hrobka Daisen-Kofun v Sakaii v Ósace. Tato hrobka pochází z počátku 5. století našeho letopočtu a je největší na světě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Japonští císaři
Předchůdce:
Ódžin
313399
Nintoku
Nástupce:
Ričú