Suiko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Suiko
Portrét
Narození 554
Úmrtí 18. dubna 628 (ve věku 73–74 let)
Asuka
Potomci Udži no Šicukahi, Takeda, Woharida, Tame, Wohari, Owari no Miko a Sakurai no Jumihari no Himemiko
Otec Kinmei
Matka Soga no Kitašihime
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suiko (japonsky 推古天皇; 554628) byla v pořadí 33. císařovnou Japonska (vládla 593 – 628). Byla vdovou po Bidacuovi a vnučka Soga Inameho.

Roku 593 pověřila svého synovce Šótokua (tehdy dvacetiletého) regentem (vládcem). Ten roku 594 vydal edikt vyzývající k přijetí a podpoře buddhismu. Dále postavil řadu chrámů jako Šitennódži v Osace a Hórjúdži v Ikaruze. Přednášel 3 velké sútry a komentáře pro ty, co neuměli číst. Spojil se se Sogou Umakem a spolu upevňovali stát za pomoci náboženství. Roku 604 zavedl Systém čepicových hodností (předáci rodů měli být hodnoceni podle svých schopností a ne podle nároku). Čepice byly děleny do různých barev a tvarů. Roku 604 ještě vydal Ústavu o sedmnácti odstavcích (soubor morálních a politických zásad či rad úředníkům). Psáno čínsky. Obsahuje citáty z konfuciánství a buddhismu. Hlavní myšlenkou byla oddanost císaři jakožto nejvyššímu vládci.

Zahraniční politika[editovat | editovat zdroj]

Snaha o navázání spojenectví s Koreou, ale je bezvýsledná. Snaha o navázání spojenectví s čínským rodem Suej. Bylo posláno 5 výprav. Rozezlili si čínského císaře, ale styky se nezpřetrhaly. Prvním oficiálním poslem je Ono no Inoko.

Japonští císaři
Předchůdce:
Sušun
593628
Suiko
Nástupce:
Džomei