Katedra asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého
Katedra asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je akademickým pracovištěm zabývajícím se současným jazykem a kulturou asijského regionu s důrazem na oblast Pacifické Asie. Co do počtu studentů a akademických pracovníků je největším pracovištěm tohoto druhu v České republice. Úspěchy v získávání českých i mezinárodních grantů a výrazný nárůst vědecké činnosti činí z Katedry Asijských studií FF UP přední instituci tohoto druhu v České republice.
Historie asijských studií na olomoucké univerzitě
Prvopočátky asijských studií na českém území jsou spjaty s jezuitskými misiemi v Číně, kterých se účastnili i někteří absolventi olomoucké univerzity. Mezi nejvýznamnější patří matematik a astronom Wenceslas Pantaleon Kirwitzer, který zemřel v roce 1626 v Miyaku, a Karel Slavíček, který působil v letech 1717-1735 u čínského císařského dvora, a který je považován za prvního českého sinologa. Slavíček mimo jiné vytvořil první přesnou mapu Pekingu a sepsal také pojednání o čínské hudbě.
I přes tyto příklady na staré olomoucké univerzitě obecně zůstával Dálný východ mimo hlavní oblast zájmu, na rozdíl od Blízkého východu: v nabídce výuky byla syrština, aramejština, arabština i hebrejština. Mezi významné absolventy olomoucké univerzity (a později samostatné teologické fakulty) na tomto poli patří orientalisté Johan Jann a Alois Musil, či byzantolog František Dvorník.
Po účasti olomouckých studentů a profesorů na revoluci v roce 1848 došlo k uzavření filosofické fakulty v roce 1851, k jejímuž obnovení došlo až v roce 1946.
Po obnovení se sinologie vůbec poprvé stala samostatným univerzitním oborem. Sinologie a s ní i indologie se začaly vyučovat na FF UP roku 1946. Podnět k založení nových oborů vzešel ze zájmu rektora univerzity Josefa Ludvíka Fischera o orientalistická studia a o kontakty s asijskými zeměmi, jež se za soudobé mezinárodní politické situace zdály značně výhodné. Orientalistické obory začaly být na UP pěstovány především díky pražským externím učitelům indologu profesoru Vincenci Lesnému (byl také děkanem Filosofické fakulty) a sinologu profesoru Jaroslavu Průškovi (vedl obor sinologie). Jaroslav Průšek přivedl do Olomouce také svého žáka Augustina Paláta a společně se pak podíleli na vedení sinologických přednášek a seminářů. Na začátku padesátých let však byli učitelé zásahem tehdejšího vedení univerzity do organizace studia přinuceni přesunout obor do Prahy.
Z podnětu profesora Josefa Jařaba, tehdejšího rektora UP, byly v roce 1991 zahájeny přípravy ke znovuzřízení oboru čínská filologie, jejichž realizace se chopil vedoucí katedry romanistiky Jiří Černý, a v září 1993 byl obor jako součást nově vzniklého Kabinetu Dálného východu při katedře romanistiky otevřen. V říjnu 1994 na FF UP nastoupil jako asistent oboru čínská filologie David Uher, který v roce 2002 úspěšně ukončil doktorské studium na Nankingské univerzitě a získal titul Ph.D. Na jaře 1998 byl Oldřich Švarný jmenován na FF UP docentem, a o dva roky později profesorem. V roce 1993 byl také otevřen obor japonská filologie.
V roce 2002 byl Kabinet Dálného východu přejmenován na Katedru asijských studií. V čele nově vzniklé katedry v roce 2002 stanul dr. David Uher, který ji vedl až do srpna 2014. Mezi roky 2014 a 2016 vedla katedru dr. Ivona Barešová. Od roku 2017 je vedoucím katedry dr. František Kratochvíl.
O katedře
Katedra zajišťuje výuku bakalářských oborů Čínská filologie, Indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch, Japonská filologie, Korejština pro hospodářskou praxi a Vietnamská filologie. V magisterském studiu nabízí samostatný studijní program Asijská studia a Asijská studia se specializací na čínský jazyk a kulturu, indonéský jazyk a kulturu, japonský jazyk a kulturu, korejský jazyk a kulturu a vietnamský jazyk a kulturu. Katedra rovněž nabízí dva doktorské programy Jazyky a kultura Číny a Japonska a Asijská studia. Ve výuce je kladen důraz na kvalitu a individuální přístup. Důležitou součástí v bakalářském i magisterském stupni studia je pobyt na zahraničních univerzitách v Evropě a Asii, se kterými katedra dlouhodobě spolupracuje.
Mezi zásadní publikace pracovníků Katedry asijských studií, které vznikly během posledních let, patří: Vietnamese Organized Crime in the Czech Republic (M. Nožina, F. Kraus, 2020), Central Europeans in Korea: Alice Schalek, Alma Karlin, Fritz Hansgirg, and Many Others (A. Schirmer, 2020), Legenda Komači: Ono no Komači - básně a básnířka v divadelních hrách nó (Z. Švarcová, 2019), Dějiny Čínské lidové republiky: 1949-2018 (I. Bakešová, O. Kučera, M. Lavička, 2019), Modernizace Japonska zachycená v tradiční poezii tanka a haiku (S. Martinásková, 2018), On 'doing friendship' in and through talk: Exploring conversational interactions of Japanese young people (H. Zawiszová, 2018), Čínské znakové písmo: Synchronní model tradiční kategorizace (T. Slaměníková, 2018), Koreans in Central Europe: To Yu-ho, Han Hŭng-su, and Others (A. Schirmer, 2018), Japanese Given Names: A Window Into Contemporary Japanese Society (I. Barešová, 2016), Prosodická gramatika čínštiny (O. Švarný, D. Uher, UP 2014), The exotic other and negotiation of Tibetan self: representation of Tibet in Chinese and Tibetan fiction of the 1980s (K. Hladíková, 2013), Hanská grammatologie (D. Uher, 2013), Ideogramy v moderní čínštině (T. Slaměníková, 2013), "Shuo wen jie zi" xue shuo, zi yuan, wen hua (D. Uher, UP 2012), Současná hovorová řeč mladých Japonců (I. Barešová, H. Zawiszová, 2012), Učební slovník jazyka čínského (O. Švarný, 1998-2000) a sada učebnic Hovorová čínština (O. Švarný, D. Uher: Úvod do studia hovorové čínštiny; O. Švarný a kol.: Hovorová čínština v příkladech; O. Kučera a kol.: Učebnice čínských znaků; D. Uher a kol.: Učebnice čínské konverzace 1, 2; T. Slaměníková a Guo Y.: Čínská obchodní konverzace). Katedra je rovněž jediným vysokoškolským pracovištěm v České republice, které vydává orientalistický časopis Dálný východ.
Katedra asijských studií FF UP je úspěšná v získávání českých i mezinárodních grantů, např. GAČR, TAČR, MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions), OPVVV, granty Ťiang Ťing-kuovy nadace apod.
Zahraniční spolupráce
Na základě bilaterálních dohod Katedra asijských studií FF UP spolupracuje s následujícími institucemi:
- Čína / Tchaj-wan / Hong Kong
- School of Foreign Languages, Southwest Jiaotong University
- Southwest University (Chongqing)
- Communication University of China, Nanjing
- Tianjin Normal University
- Guizhou University
- College of international studies and social sciences, National Taiwan Normal University
- National Chengchi University
- Beijing Institute of Technology
- The Chinese University of Hong Kong
- National Chiao Tung University, Taiwan
- Hong Kong Educational University
- Japonsko
- Aichi Shukutoku University
- Gakushuin Women’s College
- Hiroshima Shudo University
- Kyoto Sangyo University
- Tokyo University of Foreign Studies
- Utsunomiya University
- Osaka University
- Korea
- Daegu University
- Hankuk University of Foreign Studies
- Kangnam University
- Kookmin University
- Sogang University
- Soonchunhyang University
- Kyungsung University
- Indonésie
- UDAYANA University
- Evropa
- Ruhr-Universitat Bochum
- University of Ljubljana
- University of Lodz
- University of Latvia
- Universita Komenského v Bratislavě
- Ecole Pratique des Hautes Études
- Universiteit Leiden
- Università degli studi di Napoli L’Orientale
- Jagiellonian University in Kraków