Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci
Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci
Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci
Základní informace
Slohbaroko
Přestavba19982002
Další informace
Webhttps://uc.upol.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Průčelí Jezuitského Konviktu, sídla Uměleckého centra
Průčelí Jezuitského Konviktu, sídla Uměleckého centra

Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci (zkráceně Umělecké centrum UP, UCUP, bývalý Jezuitský konvikt) je vzdělávacím a kulturním centrem v Olomouci a sídlem pěti fakult Univerzity Palackého v Olomouci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Umělecké centrum, které sídlí ve zrekonstruované budově barokního Jezuitského konviktu, zahájilo svou činnost v roce 2002. Budova pocházející původně ze 16. století byla rekonstrukována za účelem využití pěti katedrami Filozofické fakulty UP a Pedagogické fakulty UP (jmenovitě Katedra výtvarné výchovy, Katedra hudební výchovy, Katedra divadelních, filmových a mediálních studií, Katedra dějin umění a Katedra muzikologie).[1] Součástí Uměleckého centra je také Kaple Božího těla, která byla odsvěcena za účelem pořádání kulturních a společenských akcí.[2] Budova je součástí památkového centra města Olomouce, jež je součástí historického dědictví UNESCO.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Chodba Uměleckého centra UP
Chodba Uměleckého centra UP

Centrum slouží jako kulturní a umělecké centrum, ve kterém se koná velké množství kulturních a společenských akcí, mimo jiné Academia Film Olomouc, Barokní slavnosti, Přehlídka animovaného filmu, festivalů Jeden svět, Divadelní flora, LITR dále koncerty, divadla, filmová představení, výstavy, besedy a přednášky. Jednotlivé prostory (filmový sál, divadelní sál, učebny, přednáškové sály, výstavní prostory) slouží také ke komerčním i nekomerčním pronájmům. V prostorách sídlí také restaurace Konvikt Olomouc.

Organizace a spolky[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Katedry. Umělecké centrum [online]. [cit. 2022-09-28]. Dostupné online. 
  2. VRÁNOVÁ, Magda. Konvikt ožije ukrajinsko-českou zábavou, zve na setkání, muziku i dobroty. Olomoucký deník. 2022-07-14. Dostupné online [cit. 2022-09-26]. 
  3. Úvod. Studium Artium [online]. [cit. 2022-09-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]