Wikipedista:Daniel Forst/Pískoviště: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Literatura: Odkazy na literaturu do seznamu, ne do refů
Řádek 30: Řádek 30:
=== Nákladní a jiná doprava ===
=== Nákladní a jiná doprava ===
Přestože jsou ve stanici hned 3 manipulační koleje a dvě skladiště, žádné [[Nákladní vlak|nákladní vlaky]] do stanice nejezdí za účelem nakládky, vykládky nebo manipulace. Pravidelné nákladní vlaky v režii [[ČD Cargo]] z [[Nymburk|Nymburka]] na sever a zpět stanicí pouze projíždí. Pravidelné nákladní vlaky, také pod záštitou společnosti ČD Cargo, ložené sklářským pískem z [[Jestřebí (okres Česká Lípa)|Jestřebí]] do Nymburka a dál nejčastěji na [[Slovensko]], zde staví za účelem křižování s pravidelnými vlaky osobní dopravy. Díky umístění depa [[Správa železnic|Správy železnic]] v areálu stanice se tu často objevují i pracovní vlaky.
Přestože jsou ve stanici hned 3 manipulační koleje a dvě skladiště, žádné [[Nákladní vlak|nákladní vlaky]] do stanice nejezdí za účelem nakládky, vykládky nebo manipulace. Pravidelné nákladní vlaky v režii [[ČD Cargo]] z [[Nymburk|Nymburka]] na sever a zpět stanicí pouze projíždí. Pravidelné nákladní vlaky, také pod záštitou společnosti ČD Cargo, ložené sklářským pískem z [[Jestřebí (okres Česká Lípa)|Jestřebí]] do Nymburka a dál nejčastěji na [[Slovensko]], zde staví za účelem křižování s pravidelnými vlaky osobní dopravy. Díky umístění depa [[Správa železnic|Správy železnic]] v areálu stanice se tu často objevují i pracovní vlaky.

== Budoucnost ==
Aktuální železniční spojení Prahy a Liberce je oproti silniční dopravě velmi nekonkurenceschopné. Auto na této trase ujede 96 kilometrů za 70 minut. Vlak urazí vzdálenost 140 kilometrů za 155 minut a minimálně s jedním přestupem, což opravdu neodpovídá standardu 21. století. Tento problém se řeší už desítky let a pořád není vyřešen. Ale v roce 2020 se po několika letech snažení udělal jeden velký krok vpřed: Schválila se stavba Všejanské a Bezděčínské spojky a modernizace trati 071. To jsou hlavní 3 stavby, díky kterým se zrychlí spojení Mladé Boleslavi a Prahy. Hotovo má být v roce 2028. Aktuálně se začíná řešit studie pro stavbu tratě Mladá Boleslav - Liberec. Tato trať má dva stavebně složité úseky: Trať v údolí říčky Mohelky (úsek Sychrov - Rádlo) a úsek v údolí řeky Jizery, ve kterém leží právě i stanice Mladá Boleslav-Debř. Tyto úseky nejsou schopné větší modernizace a už vůbec ne zdvojkolejnění, proto bude pravděpodobně většina nové trati vedena v nové trase. Dle předběžných studií by se trať z Mladé Boleslavi-Města napojit na stávající úsek díky Ptácké spojce, která povede přes Krásnou louku, kde také překlene řeku Jizeru. Dále by měla trať vést ve stavíjícím úseku do prostor louky nedaleko stanice, ze které se pravděpodobně stane zastávka a stávající dopravna bude zrušena. Údolí Jizery trať překoná díky několika estakádám a minimálně jednoho tunelu. Ale toto jou stále jen předběžné informace, jak to bude doopravdy ukáže jen čas. '''Doplnit odkazy, pravopis.'''


== Literatura ==
== Literatura ==

Verze z 16. 11. 2020, 00:10

Mladá Boleslav-Debř je železniční stanice v statutárním okresním městě Mladá Boleslav ve Středočeském kraji nacházející se v městské části Debř, vzdálené od centra města si 3,5 km. Leží na neelektrifikovaných železničních tratích 070 a 080 v nadmořské výšce 217 metrů nad mořem. Je zavedena do systému PID.

Historie

Lokomotiva ,,Hektor" v čele historického bezdězského rychlíku
Lokomotiva ,,Hektor" v čele historického bezdězského rychlíku

Nádraží bylo slavnostně uvedeno do provozu dne 15. října 1865. V tento slavnostní den se po Turnovsko-kralupské dráze projel slavnostní vlak s vysokými představiteli stejnojmenné společnosti. Stanice na sebe hned v tento den upozornila, bohužel ne v dobrém slova smyslu. Občané všech obcí, kterými trať procházela, vítali vlak českými nápisy, ale v nádraží tehdy ještě nazývané Josefův důl, obyvatelé přivítali vlak nápisy německými. Důvodem byla místní textilka, kterou vlastnil Němec Leitenberger. Osobní dopravu tehdy zajišťovaly dva páry osobních vlaků, nákladní doprava byla o trochu bohatší. Postupem času a hlavně díky přímému propojení Prahy a Neratovic (nemuselo se jezdit oklikou přes Kralupy) výrazně narostl počet spojů osobní i nákladní dopravy. DOPLNIT

Stavby ve stanici

Staniční budova

DOPLNIT TEXT A OBRÁZEK

Drážní domečky

DOPLNIT

Kolejiště, zabezpečovací zařízení

Dopravní koleje

Stanicí prochází jedna hlavní kolej (druhá od staniční budovy), kterou využívají všechny vlaky, které pouze projíždí, ale i ty, které ve stanici zastavují, ale nemusí se křižovat s protijedoucím vlakem. Vedle ní (třetí od staniční budovy) se nachází tzv. předjízdná kolej, kterou využívají nejčastěji vlaky, které se zde křižují s vlaky z opačného směru nebo jsou předjížděny rychlejšími vlaky ve stejném směru jízdy. Pro tyto dvě koleje jsou zbudována dvě úrovňová nástupiště přístupná úrovňovým přechodem od staniční budovy. Nástupiště 1 se skládá z betonových panelů a je dlouhé 130 metrů. Nástupiště 2 je pouze zvýšená plocha ze štěrku a je dlouhé 100 metrů.

Manipulační koleje

První kolej od staniční budovy sloužila v minulosti primárně pro nakládku a vykládku vozů do / z místních skladů. Ty už jsou dnes ale v soukromém vlastnictví a nevyužívají se k drážním účelům. Kolej se tedy využívá jen velmi sporadicky, nejčastěji po ní jezdí vozidla Správy železnic do depa na bakovském zhlaví. Čtvrtá kolej slouží pro odstavení nebo vykřižování vlaků, které neobsluhují stanici. Například níže zmiňované nákladní vlaky využívají právě tuto kolej, protože zde musí vyčkat až se na dvou výše zmiňovaných dopravních kolejích vykřižují a odjedou vlaky osobní dopravy. Poslední pátá stometrová kolej je už dlouho nepoužívaná, sloužila pro nakládku a vykládku dřeva z / do místní pily, která už dnes neexistuje. Zajímavé je, že je z obou stran kusá, tudíž manipulace s vozy zde byla velmi obtížná.

Zabezpečení stanice

Stanice je zabezpečena Elektronickým zabezpečovacím zařízením, což znamená, že všechny činnosti jsou prováděny pomocí výpočetní techniky. Na chod zabezpečovacího zařízení dohlíží výpravčí z jednotných obslužných pracovišť (JOP), které se nachází ve staniční budově. Na obou záhlavích se nachází vjezdové návěstidlo. Na bakovském zhlaví se nachází odjezdová návěstidla, která jsou umístěna na lávce. Blíže ke stanici se ještě nachází tzv. předvěst, která je určená pro druhou, hlavní kolej.. Na boleslavském zhlaví se nachází 3 odjezdová návěstidla, určená pro druhou, třetí a čtvrtou kolej. Na této straně stanice je také umístěn železniční přejezd přes silnici 0386, který je zabezpečen závorami a světelnou signalizací.

Provoz

Osobní doprava

Dvojice ,,Catrů" ČD Cargo v čele nákladního vlaku loženým pískem
Dvojice ,,Catrů" ČD Cargo v čele nákladního vlaku loženým pískem

Provoz je zde velmi pestrý, bohužel málo který z vlaků stanici obslouží. Ve stanici zastavují pouze osobní a spěšné vlaky S30. To znamená několik párů osobních vlaků v relaci Mladá Boleslav-Město - Turnov a zpět, v pracovní dny jeden pár osobních v relaci Mladá Boleslav-Město - Dolní Bousov a zpět a v pracovní dny ještě 3 spěšné vlaky v relaci Praha-Masarykovo nádraží - Turnov a zpět. Všechny tyto vlaky zajišťují České dráhy. Stanicí denně projíždějí rychlíky linky R21 v relaci Praha hl.n. - Tanvald a zpět a rychlíky linky R22 v relaci Kolín - Rumburk / Šluknov a zpět. Tyto vlaky od GVD 2019 / 2020 zajišťuje společnost Arriva vlaky. Další vlaky, které touto stanicí projíždí, jsou osobní vlaky linky L4, které denně jezdí trasu Mladá Boleslav - Rumburk pod záštitou ČD. Stanicí čas od času projíždí i zvláštní vlaky, v letošním roce to byl např. Bezdězský rychlík v režii KŽC, kterého příští rok nahradí Lužický rychlík.

Nákladní a jiná doprava

Přestože jsou ve stanici hned 3 manipulační koleje a dvě skladiště, žádné nákladní vlaky do stanice nejezdí za účelem nakládky, vykládky nebo manipulace. Pravidelné nákladní vlaky v režii ČD Cargo z Nymburka na sever a zpět stanicí pouze projíždí. Pravidelné nákladní vlaky, také pod záštitou společnosti ČD Cargo, ložené sklářským pískem z Jestřebí do Nymburka a dál nejčastěji na Slovensko, zde staví za účelem křižování s pravidelnými vlaky osobní dopravy. Díky umístění depa Správy železnic v areálu stanice se tu často objevují i pracovní vlaky.

Budoucnost

Aktuální železniční spojení Prahy a Liberce je oproti silniční dopravě velmi nekonkurenceschopné. Auto na této trase ujede 96 kilometrů za 70 minut. Vlak urazí vzdálenost 140 kilometrů za 155 minut a minimálně s jedním přestupem, což opravdu neodpovídá standardu 21. století. Tento problém se řeší už desítky let a pořád není vyřešen. Ale v roce 2020 se po několika letech snažení udělal jeden velký krok vpřed: Schválila se stavba Všejanské a Bezděčínské spojky a modernizace trati 071. To jsou hlavní 3 stavby, díky kterým se zrychlí spojení Mladé Boleslavi a Prahy. Hotovo má být v roce 2028. Aktuálně se začíná řešit studie pro stavbu tratě Mladá Boleslav - Liberec. Tato trať má dva stavebně složité úseky: Trať v údolí říčky Mohelky (úsek Sychrov - Rádlo) a úsek v údolí řeky Jizery, ve kterém leží právě i stanice Mladá Boleslav-Debř. Tyto úseky nejsou schopné větší modernizace a už vůbec ne zdvojkolejnění, proto bude pravděpodobně většina nové trati vedena v nové trase. Dle předběžných studií by se trať z Mladé Boleslavi-Města napojit na stávající úsek díky Ptácké spojce, která povede přes Krásnou louku, kde také překlene řeku Jizeru. Dále by měla trať vést ve stavíjícím úseku do prostor louky nedaleko stanice, ze které se pravděpodobně stane zastávka a stávající dopravna bude zrušena. Údolí Jizery trať překoná díky několika estakádám a minimálně jednoho tunelu. Ale toto jou stále jen předběžné informace, jak to bude doopravdy ukáže jen čas. Doplnit odkazy, pravopis.

Literatura

Související články

Debř

Železniční trať Praha–Turnov

Železniční trať Bakov nad Jizerou – Jedlová

Externí odkazy

Jak dorazila do Boleslavi železnice

ČD-stanice MB-Debř

Detail stanice-ŽelPage