Satan: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 22: Řádek 22:
== Satan v kultuře a umění ==
== Satan v kultuře a umění ==
{{Podrobně|Satan a ďábel v kultuře}}
{{Podrobně|Satan a ďábel v kultuře}}
Satan se objevuje v křesťanské literatuře, například v Danteho Pekle, variantách legendy o Faustovi a Johna Miltona Ztracený ráj a Ráj znovu nabytý a básně Williama Blaka. V historii umění i literatury byl Satan zobrazován četnými způsoby, například jako [[Hadi|had]], který přesvědčil Evu, aby okusila zakázaného ovoce; tak byl Satan zobrazován jako [[plazi|plaz]].
Satan se objevuje v křesťanské literatuře, například v [[Dante Alighieri|Danteho]] [[Peklo (Dante)|Pekle]], variantách legendy o [[Faust]]ovi a [[John Milton|Johna Miltona]] [[Ztracený ráj]] a [[Ráj znovu nabytý]] a básně [[William Blake|Williama Blaka]]. V historii umění i literatury byl Satan zobrazován četnými způsoby, například jako [[Hadi|had]], který přesvědčil Evu, aby okusila zakázaného ovoce; tak byl Satan zobrazován jako [[plazi|plaz]].


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 24. 3. 2020, 11:13

Tento článek je o biblické bytosti. Další významy jsou uvedeny na stránce Satan (rozcestník).

Satan také známý jako Ďábel je bytost v abrahámovských náboženstvích, která svádí člověka k hříchu a lži. V křesťanství a islámu představuje padlého anděla nebo džina, který původně měl velkou krásu a zbožnost, ale vzbouřil se proti Bohu a disponuje mocí nad světem a démony. V judaismu je považován za metaforu pro Yetzer hara, zlý sklon nebo jako sílu podrobenou Bohu.

Satan před Pánem

Postava Satana se poprvé objevuje v Tanachu jako nebeský žalobce, syn Boží (anděl), který žaluje národ Židů v nebeském dvoru a zkouší poslušnost k JHVH těžkostmi a utrpením. V období mezi Starým a Novým zákonem, pravděpodobně vlivem zoroastrismu, se Satan stal zlovolnou bytostí s odpornými vlastnostmi v konfliktu s Bohem. V evangeliích Satan zkouší Ježíše na poušti a je původcem nemocí a pokušení. Je nazýván otcem lži. Ve Zjevení Janovu se Satan objevuje jako velký drak, který je poražen archandělem Michaelem a svržen z nebes. Později je uvězněn po tisíc let, ale na chvíli propuštěn a nakonec svržen do jezera ohně.

V křesťanství je Satan známý jako Ďábel a přestože se o něm kniha Genesis nezmiňuje, je často ztotožňován s hadem z Zahradě Eden.

Křesťanství

Podrobnější informace naleznete v článku Ďábel.
Satan jako Antikrist (středověká iluminace)

V apokryfech a Novém Zákoně je Satan zobrazen jako zlý vzbouřený démon, který je nepřítelem Boha a lidstva.

Islám

V islámu je Satan znám jako Iblís (إبليس, zkomolenina[zdroj⁠?] z řeckého diabolos) nebo Šajtan (شيطان, z hebrejského Satan), který byl náčelníkem andělů, než neuposlechl Alláha (Boha) tím, že nepadl na zem před Adamem, protože nepřijal člověka jako sobě nadřízeného.[zdroj⁠?] Islám popisuje Satana jako džina, bytost stvořenou z ohně, a ne ze světla, jako andělé.

Zoroastrismus

V zoroastrismu a také ve starověkém mithraismu figurovala postava velice podobná Satanovi – Angra Mainju (zlý duch) neboli Ahriman.

Satan v kultuře a umění

Podrobnější informace naleznete v článku Satan a ďábel v kultuře.

Satan se objevuje v křesťanské literatuře, například v Danteho Pekle, variantách legendy o Faustovi a Johna Miltona Ztracený ráj a Ráj znovu nabytý a básně Williama Blaka. V historii umění i literatury byl Satan zobrazován četnými způsoby, například jako had, který přesvědčil Evu, aby okusila zakázaného ovoce; tak byl Satan zobrazován jako plaz.

Odkazy

Související články

Externí odkazy