Skalka (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Skalka (stanice metra v Praze))
Skočit na: Navigace, Hledání
Skalka
Nápis ve stanici Skalka (říjen 2015)
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Strašnice
Ulice Na Padesátém
Vznik 1990
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky Linka A
Technické informace
Typ stanice hloubená
Projektant Metrostav Praha
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalka (zkratka SK[1]) je stanice na trase A pražského metra na původně spojovací trati SH ve Strašnicích. Byla otevřena dodatečně 4. července 1990 a do 25. května 2006 byla konečnou stanicí.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Výstavba stanice metra Skalka v dubnu 1986.
Vstupní vestibul stanice
Stanice Skalka – nástupiště
Mozaika v mezipatře stanice od Jana Grimma[2]

Stanice Skalka se nachází na sídlišti Skalka pod ulicí Na Padesátém v Praze 10. Je hloubená, založená v otevřené jámě, budovaná za provozu jako dlouhodobá koncová stanice. Její konstrukce je monolitická a přizpůsobená tomu, že byla stavěna za provozu. Skalka je 9,25 m pod povrchem. Má jeden vestibul spojený s nástupištěm schodištěm vybíhajícím z prostředku nástupiště a potom vedoucího šikmo mimo osu trati. Stanice byla do rekonstrukce v roce 2017 obložena glazovanými tvarovkami Hurdis bílými, modrými a hnědými. Výstavba stanice v letech 19871990 stála 291 mil. Kčs.

19. prosince 2001 byla zahájena rekonstrukce výtahu pro imobilní osoby ve stanici Skalka. Od 1. června 2002 mohli cestující již výtah používat.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Stanice je dostupná pěšky ze sídliště Skalka a z části starší zástavby Strašnic; je však – jako většina stanic metra – především přestupním bodem mezi metrem a povrchovou dopravou. Při svém otevření v roce 1990 k ní byla přivedena autobusová doprava z velké části jihovýchodního sektoru Prahy – především z Hostivaře, Horních a Dolních Měcholup, Uhříněvsi, ze sídlišť Zahradní Město, Horní Měcholupy-Petrovice, Hornoměcholupská a Košík a také z od průmyslových podniků v Hostivaři, Dolních Měchopulech, Malešicích a Uhříněvsi.

S rozvojem pražské integrované dopravy sem byly nasměrovány i příměstské linky z Říčan a okolí, později i od Kostelce nad Černými lesy, Ondřejova, Stříbrné Skalice aj. Nástupiště a obratiště autobusů však již přestávaly tomuto náporu stačit, zvýšený provoz negativně ovlivňoval sídliště Skalka a autobusy často nabíraly zpoždění v kolonách v Úvalské a Černokostelecké ulici. Proto bylo rozhodnuto o prodloužení metra do stanice Depo Hostivař. Tato stanice byla otevřena roku 2006 a byly k ní přesunuty všechny příměstské linky a městské linky do oblasti Uhříněvsi a Dolních Měcholup.

Z hlediska provozu metra je stanice zajímavá tím, že v ní některé soupravy končí. Trasa odtud do stanice Depo Hostivař má totiž nižší propustnost, a proto v pracovních dnech kromě časného rána a večera končí polovina souprav zde na Skalce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_a.htm
  2. Vetřelci a Volavky: Mozaika - přírodní motivy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Strašnická Skalka Depo Hostivař
Nemocnice Motol Bezbariérový přístupPetřiny Bezbariérový přístupNádraží Veleslavín Bezbariérový přístupBořislavka Bezbariérový přístupDejvická Bezbariérový přístupHradčanskáMalostranskáStaroměstskáMůstek B Bezbariérový přístupMuzeum C Bezbariérový přístupNáměstí MíruJiřího z PoděbradFloraŽelivskéhoStrašnická Bezbariérový přístupSkalka Bezbariérový přístupDepo Hostivař Bezbariérový přístup