SUSE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SUSE
openSUSE 12.3
openSUSE 12.3
Web www.opensuse.org
Vyvíjí Attachmate
Rodina OS GNU/Linux
Druh OpenSource
Aktuální verze 42.3 (k 9.10.2017) / 26. července 2017[1]
Způsob aktualizace on-line
Správce balíčků zypper
Podporované platformy x86_64, ppc64le, aarch64
Typ jádra Monolitický
Výchozí uživatelské rozhraní KDE a Gnome
Licence GPL
Stav Aktivní

SUSE je linuxová distribuce, v současnosti produkovaná v Německu. Jejím vlastníkem je společnost Attachmate. SUSE je členem organizace Desktop Linux Consortium.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost S.u.S.E vznikla roku 1992 jako UNIXová konzultační skupina, která pravidelně uveřejňovala softwarové balíčky obsahující Softlanding Linux System (SLS), Slackware a tištěné manuály. První CD verze SLS/Slackware byla uveřejněna roku 1994 jako S.u.S.E Linux 1.0. První samostatná distribuce S.u.S.E Linux byla verze 4.4 uveřejněná roku 1996.

Jméno „S.u.S.E.“, akronym z němčiny "Software und System Entwicklung" ("Vývoj systémů a softwaru"), se později zkrátilo na SuSE. Nyní se společnost jmenuje SUSE LINUX s.r.o. a samotné „SUSE“ již není považováno za název produktu.

Česká pobočka se sídlem v Praze byla založena v říjnu 1999. Ve finančním roce končícím 30. dubna 2017 zaměstnávala 102 zaměstnanců.[2]

Varianty SUSE Linux[editovat | editovat zdroj]

Dříve se vydával ve verzích Professional, Personal a Live Eval. Nejvíce programů a dokumentace obsahovala verze Professional. Verze Personal byla určena na pracovní stanice a neobsahovala programy potřebné pro nastavení serverů. Verze Live Eval byla vlastně jakési demo, šlo o tzv. live distribuci, kterou bylo možno spustit přímo z CD, aniž by se cokoliv instalovalo na pevný disk.

V ČR byla prodávána jako SUSE LINUX CZ verze Professional, která obsahovala české manuály a českou instalační podporu. Životní cyklus verzí Professional a Personal byl 2 roky.

Dnes existují dvě komerční verze SUSE: SUSE Linux Enterprise Server (SLES) a SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED) a dvě komunitní: openSUSE Leap a openSUSE Tumbleweed.

Distribuce openSUSE Leap se vydává zhruba jednou za rok[3] ve velké aktualizaci (ve formě balíčků i ISO obrazu), takže pokud ji chcete využít, musíte provést upgrade nebo novou instalaci. Oproti tomu distribuce openSUSE Tumbleweed je rolling release, tzn. že jsou stále dostupné nejaktuálnější verze balíčků a jádra, takže se aktualizuje průběžně, cca 1-2x týdně. Klasický model velkých releasů zajištuje stabilitu, rolující distribuce více uspokojí (technické) uživatele závisející na posledních verzích softwaru.


Nástroje[editovat | editovat zdroj]

  • YaST – konfigurace operačního systému
  • Snapper – správa snapshotů v souborovém systému btrfs

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. openSUSE Factory mailing list
  2. Výroční zpráva SUSE LINUX, s.r.o. za fiskální rok končící 30. dubna 2017
  3. Lifetime - openSUSE

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]