Přeskočit na obsah

SUSE Linux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z SUSE)
SUSE Linux
openSUSE Leap 15.2
openSUSE Leap 15.2
VyvíjíSUSE
Rodina OSGNU/Linux
DruhOpenSource
Aktuální verzeopenSUSE Leap 15.3 SUSE Linux Enterprise 15 SP3 /
Způsob aktualizaceOn-line
Správce balíčkůZypper
Podporované platformyx86_64, ppc64le, aarch64
Typ jádraMonolitický
Výchozí uživatelské rozhraníKDE a Gnome
LicenceGPL
StavAktivní
Oficiální webKomerční SLES, komunitní openSUSE, neustále aktuální Tumbleweed

SUSE Linux je rodina počítačových operačních systémů založených na Linuxovém jádru a otevřeném software. Dělí se na komerční variantu SUSE Linux Enterprise a komunitní openSUSE založenou na projektu openSUSE.

Společnost S.u.S.E vznikla roku 1992 jako UNIXová konzultační skupina, která pravidelně uveřejňovala softwarové balíčky obsahující Softlanding Linux System (SLS), Slackware a tištěné manuály. První CD verze SLS/Slackware byla uveřejněna roku 1994 jako S.u.S.E Linux 1.0. První samostatná distribuce S.u.S.E Linux byla verze 4.4 uveřejněná roku 1996.

Jméno „S.u.S.E.“, akronym z němčiny "Software und System Entwicklung" ("Vývoj systémů a softwaru"), se později zkrátilo na SuSE. Nyní se společnost jmenuje SUSE LINUX s.r.o. a samotné „SUSE“ již není považováno za název produktu.

Česká pobočka se sídlem v Praze byla založena v říjnu 1999. Ve finančním roce končícím 30. dubna 2017 zaměstnávala 102 zaměstnanců.[1]

V roce 2003 společnost Novell zakoupila SUSE Linux za 210 milionů USD[2] a v roce 2005 iniciovala vznik projektu openSUSE.

27. dubna 2011 společnost The Attachmate Group získala společnost Novell a tím i SUSE Linux. Došlo k vyčlenění SUSE Linuxu do nezávislé samostatné obchodní jednotky.

V říjnu 2014 britská společnost The Micro Focus International získala společnost The Attachmate Group včetně SUSE Linuxu.[3]

2. července 2018 společnost Micro Focus International oznámila prodej SUSE Linuxu společnosti Blitz 18-679 GmbH, což je dceřiná společnost EQT Partners. Cena obchodu byla 2,535 miliardy USD.[4]

Varianty SUSE Linux

[editovat | editovat zdroj]

Dříve se vydával ve verzích Professional, Personal a Live Eval. Nejvíce programů a dokumentace obsahovala verze Professional. Verze Personal byla určena na pracovní stanice a neobsahovala programy potřebné pro nastavení serverů. Verze Live Eval byla vlastně jakési demo, šlo o tzv. live distribuci, kterou bylo možno spustit přímo z CD, aniž by se cokoliv instalovalo na pevný disk.

V ČR byla prodávána jako SUSE LINUX CZ verze Professional, která obsahovala české manuály a českou instalační podporu. Životní cyklus verzí Professional a Personal byl 2 roky.

Dnes existují dvě komerční verze SUSE: SUSE Linux Enterprise Server (SLES) a SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED) a dvě komunitní: openSUSE Leap a openSUSE Tumbleweed.

Distribuce openSUSE Leap se vydává zhruba jednou za rok[5] ve velké aktualizaci (ve formě balíčků i ISO obrazu), takže pokud ji chcete využít, musíte provést upgrade nebo novou instalaci. Oproti tomu distribuce openSUSE Tumbleweed je rolling release, tzn. že jsou stále dostupné nejaktuálnější verze balíčků a jádra, takže se aktualizuje průběžně, cca 1-2x týdně. Klasický model velkých vydání zajištuje stabilitu, zatímco rolující distribuce více uspokojí (technické) uživatele závisející na posledních verzích softwaru.

  • YaST – konfigurace operačního systému
  • Snapper – správa snapshotů v souborovém systému Btrfs
  1. Výroční zpráva SUSE LINUX, s.r.o. za fiskální rok končící 30. dubna 2017
  2. SHANKLAND, Stephen. Novell to acquire SuSE Linux. CNET [online]. [cit. 2020-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Micro Focus to Buy Attachmate in $1.2 Billion Share Deal. www.bloomberg.com [online]. [cit. 2020-01-13]. Dostupné online. 
  4. Proposed sale of the SUSE Business. otp.tools.investis.com [online]. [cit. 2020-01-13]. Dostupné online. 
  5. Lifetime - openSUSE

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]