Rdest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rdest

alternativní popis obrázku chybí
Rdest kadeřavý (Potamogeton crispus)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď: rdestovité (Potamogetonaceae)
Rod: rdest (Potamogeton)
L.
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rdest (Potamogeton) je rod jednoděložných rostlin z čeledi rdestovité (Potamogetonaceae). Tento článek pojednává o rodu Potamogeton. Jako rdest také lze označit rod Groenlandia, viz jediný druh rdest hustolistý (Groenlandia densa).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé vodní rostliny s oddenky, kořenící ve dně. U některých druhů se projevuje tzv. heterofylie, listy plovoucí na hladině jsou jiné než listy ponořené, některé druhy mají ovšem pouze listy ponořené. Listy jsou jednoduché, přisedlé nebo řapíkaté, většinou střídavé, s listovými pochvami. Čepele jsou celistvé, čárkovité až eliptické či okrouhlé, jsou jednožilné nebo se souběžnou žilnatinou. Palisty jsou vyvinuty, většinou jsou alespoň zčásti na bázi srostlé. Jedná se o jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou v květenstvích, v hroznechklasech. Okvětí není rozlišeno na kalich a korunu, skládá se ze 4 okvětních lístků, většinou nenápadných, hnědavých, někteří autoři je však považují za přívěsky tyčinek. Tyčinky jsou 4, srostlé s okvětím. Gyneceum je apokarpní, složené ze 3-5 plodolistů. Semeník je svrchní. Plod je dužnatý nebo suchý, nepukavý, v souplodí, jedná se o nažku nebo peckovici, na vrcholu s krátkým zobánkem.

Taxonomická poznámka[editovat | editovat zdroj]

Někteří autoři vydělují ještě menší rod Stuckenia Börner, syn. Coleogeton D. H. Les et R.R. Haynes, česky rdestík. Patří sem např. rdest hřebenitý (Potamogeton pectinatus, syn.: Stuckenia pectinata, Coleogeton pectinatus). Tento článek pojednává o rodu Potamogeton včetně těchto menších rodů, ale s vyloučením rodu Groenlandia Gay, viz rdest hustolistý (Groenlandia densa)

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 100 druhů, rozšířeny skoro po celém světě.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR alespoň historicky rostlo asi 19 druhů rdestů (Potamogeton), dnes jsou však některé vyhynulé či nezvěstné. Mnohé druhy jsou velmi vzácné a kriticky ohrožené, protože jsou vázány na oligotrofní vody a jsou citlivé ke znečištění vod a eutrofizaci, popř. k nevhodnému rybářsko-mysliveckému hospodaření (kapro-kachní rybníky). Jen některým vyhovují eutrofní vody, např. rdest kadeřavý (Potamogeton crispus). U jednotlivých druhů jsou připsány kategorie: C1-kriticky ohrožený, C2-silně ohrožený, A1-vyhynulý, A2-nezvěstný (čili datum posledního nálezu není ještě tak dávné a autoři doufají, že by mohl být ještě nalezen).

  • A. Širokolisté rdesty: listy jsou zpravidla 0,5 cm až 6 cm široké.


  • B. Úzkolisté rdesty: listy pod 0,5 cm široké, někdy i pod 1 mm.

Celkový seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Kubát a kolektiv: Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha 2002, ISBN 80-200-0836-5
  • Josef Dostál: Nová květena ČSSR – díl 2, Academia, Praha 1989, ISBN 80-200-0095-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]