Rdest vláskovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRdest vláskovitý
alternativní popis obrázku chybí
Rdest vláskovitý (Potamogeton trichoides)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď rdestovité (Potamogetonaceae)
Rod rdest (Potamogeton)
L.
Binomické jméno
Potamogeton trichoides
Cham. et Schldl.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rdest vláskovitý (Potamogeton trichoides Cham. et Schldl.) je druh jednoděložných rostlin z čeledi rdestovité (Potamogetonaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se vodní rostlinu s jednoletou lodyhou, bez oddenku[2], přezimuje pomocí turionů[3]. Patří mezi tzv. úzkolisté rdesty. Lodyha je až 90 cm dlouhá, polooblá[3]. Listy jsou jednoduché, jen ponořené, přisedlé, střídavé, čepele jsou velmi úzké, úzce čárkovité až štětinovité, 3,1-5,2 cm dlouhé a 0,3-1 mm široké, na vrcholu zašpičatělé. Listy jsou 3 žilné, ale postranní žilky jsou tenké a zvláště v horní části listů málo patrné, zato prostřední žilka je silnější, dole zabírá i 1/3 a 2/3 šířky čepele. Palisty jsou vyvinuty, na odvrácené od listu nejsou srostlé a objímají lodyhu, jsou asi 0,7-1,8 cm (v prudící vodě až 2,7 cm) dlouhé, Jedná se o jednodomou rostlinu s oboupohlavnými květy. Květy jsou v květenstvích, ve klasech na cca 2-5 cm dlouhé stopce, klasy jsou krátké a chudé, obsahují jen 2-3 přesleny květů později obsahují jen několik málo (nejčastěji 2-3) plody. Okvětí není rozlišeno na kalich a korunu, skládá se ze 4 okvětních lístků, většinou nenápadných, zelenavých až hnědavých, někteří autoři je však považují za přívěsky tyčinek. Tyčinky jsou 4, srostlé s okvětím. Gyneceum je apokarpní, složené jen z 1 (vzácněji až 3) plodolistů. Semeník je svrchní. Plodem je nažka, na vrcholu s krátkým zobánkem.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Rdest vláskovitý roste roztroušeně v Evropě, nejvíce střední, málo zasahuje do severní Afriky a západní Asie[4].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste roztroušeně až vzácně od nížin do podhůří ve středních, východních a jižních Čechách, Na Moravě v Pomoraví a dolním Podyjí, jinde je velmi vzácný nebo chybí[3]. Jedná se o silně odrožený druh flóry ČR, kategorie C2[5].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-05]
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. a b c Kaplan Z. (2002): Úzkolisté druhy rodu Potamogeton v květeně České republiky IV. P. pusillus s.l. a P. trichoides; Preslia, Praha, 74, 345-371, 2002
  4. http://linnaeus.nrm.se/flora/mono/potamogetona/potam/potatriv.jpg
  5. Kaplan Z. (2002): Potamogetonaceae Dum., in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 736-743