Rdest hrotitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxRdest hrotitý
alternativní popis obrázku chybí
Rdest hrotitý (Potamogeton friesii)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďrdestovité (Potamogetonaceae)
Rodrdest (Potamogeton)
Binomické jméno
Potamogeton friesii
Rupr., 1845
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rdest hrotitý (Potamogeton friesii) je druh jednoděložných rostlin z čeledi rdestovité (Potamogetonaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vodní rostlinu s jednoletou lodyhou, bez oddenku[2], přezimuje pomocí turionů. Patří mezi tzv. úzkolisté rdesty. Lodyha je asi 120 cm dlouhá, oble smáčklá[3]. Listy jsou jednoduché, jen ponořené, přisedlé, střídavé, čepele jsou čárkovité, 4–7,6 cm dlouhé a 1,7–3 mm široké, na vrcholu tupé až tupě špičaté až zašpičatělé, na vrcholu často s kratičkým hrotem, jsou pětižilné (vzácně trojžilné), postranní žilky jsou celkem zřetelné. Listy mají někdy načervenalý nádech[3],[4].Palisty jsou vyvinuty, jsou srostlé jen na bázi a časem pukají až k bázi, jsou asi 0,7–2,2 mm dlouhé, jsou nápadné mléčnou barvou (zvláště u sušených rostlin. Jedná se o jednodomou rostlinu s oboupohlavnými květy. Květy jsou v květenstvích, ve válcovitých klasech, obsahují jen 3 (vzácně 2 nebo 4) přesleny květů a klasy jsou na vrcholu asi 1,7–4 cm dlouhé stopky. Okvětí není rozlišeno na kalich a korunu, skládá se ze 4 okvětních lístků, většinou nenápadných, hnědavých, někteří autoři je však považují za přívěsky tyčinek. Tyčinky jsou 4, srostlé s okvětím. Gyneceum je apokarpní, složené z 4 plodolistů. Semeník je svrchní. Plodem je nažka, na vrcholu s krátkým zobánkem.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Rdest hrotitý roste místy v Evropě, chybí na úplném jihu, ostrůvkovitě se vyskytuje i v Asii zasahuje i do Severní Ameriky[5], kde roste ostrůvkovitě v kanadě a severní polovině USA[6].

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR to byl i v minulosti velmi vzácný druh, rostl v rybnících a mrtvých říčních ramenech ve středních a severovýchodních Čechách, od nížin po pahorkatiny. Naposledy byl nalezen v roce 1989 na Křivoklátsku v rybníčku v Bažantnici u Amálie [3]. Proto je veden jako nezvěstný druh flóry ČR, kategorie A2[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. a b c Kaplan Z. (2002): Úzkolisté druhy rodu Potamogeton v květeně České republiky III. P. obtusifolius a P. friesii; Preslia, Praha, 74, 267–280, 2002
  4. a b Kaplan Z. (2002): Potamogetonaceae Dum., in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 736–743
  5. http://linnaeus.nrm.se/flora/mono/potamogetona/potam/potafriv.jpg
  6. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=222000288

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]