Franz Josef Ruprecht

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franz Josef Ruprecht
Franz Josef Ruprecht (portrétoval I. N. Kramskoj)
Franz Josef Ruprecht (portrétoval I. N. Kramskoj)
Narození 1. listopadu 1814
Freiburg im Breisgau
Úmrtí 23. červencejul. / 4. srpna 1870greg. (ve věku 55 let)
Petrohrad
Místo pohřbení Volkovo Cemetery
Povolání botanik, lékař a lichenolog
Alma mater Univerzita Karlova
Témata botanika
Ocenění Демидовская премия (1840)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franz/František Josef Ruprecht (1. listopad 1814 Freiburg im Breisgau23. července/4. srpna 1870 Petrohrad) byl rakouský lékař a později ruský botanik. Působil v Rusku, kde byl znám jako Franc Ivanovič Ruprecht (Франц Ива́нович Ру́прехт). Vědecky popsal řadu rostlinných druhů a hub. Jeho autorská zkratka je (Rupr.).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otce zaměstnával rakouský stát jako vojáka, a tak, ač Rakušan, narodil se v Bádensku, kde v té době působil jeho otec. Jeho otec se po uzavření míru s Francií rozhodl znovu oženit a natrvalo se usadit v Praze. Své dětství prožil v Praze, kde vysudoval gymnázium a lékařství na Karlo-Ferdinandově univerzitě. Medicína se však neměla stát jeho osudem. Po krátké lékařské praxi v Praze, využil v roce 1839 výhodné nabídky ze zahraničí a odjel do Ruska. (Nutno podotknout, že se přes svá studia medicíny věnoval intenzivně i botanice už v Čechách.) V Rusku působil nejdříve jako kurátor v herbáři Ruské akademie věd v Petrohradě, v letech 1851-1855 jako zástupce ředitele botanické zahrady tamtéž. Od roku 1855 byl profesorem botaniky na místní univerzitě a ředitelem botanické zahrady.[zdroj?]. V roce 1853 se stal členem Ruské akademie věd. Navštívené oblasti botanicky zkoumal a nově objevil a popsal řadu taxonů.

Vědecká práce[editovat | editovat zdroj]

Už při svém působení v Čechách psal botanická pojednání. Svojí disertací z roku 1838 Tentamen agrostographiae universalis exhibens characteres ordinum, generumque dispositionem naturalem adjectis tabulis analyticis, vstoupil na vědecké pole botaniky. Při svém působení v Rusku se účastnil mnoha expedic do odlehlejších oblastí tehdejšího Carského Ruska. Jednalo se především o severní oblasti, Kavkaz, Dálný východ a také Aljašku.

Popsané druhy[editovat | editovat zdroj]

Podle databáze INPI popsal 1337 rostlinných druhů. Pro autorskou značku Rupr. eviduje databáze IPNI tento seznam popsaných rostlin.