Ras al-Amud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlevo zástavba v Džebel Batan al-Hawa, vpravo Ras al-Amud, v pozadí Hora Olivetská

Ras al-Amud (hebrejsky: ראס אל-עמוד, arabsky: راس العامود‎) je arabská čtvrť v jihovýchodní části Jeruzaléma v Izraeli, ležící ve Východním Jeruzalému, tedy v části města, která byla okupována Izraelem v roce 1967 a začleněna do hranic města.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce necelých 700 metrů, přes 1 kilometr jihojihovýchodně od Starého Města. Na jihu a jihozápadě s ní sousedí arabská čtvrť Džebel Batan al-Hawa, na východě Vádí Kadum, na západě Silvan a na severu at-Tur. Zaujímá vrcholové partie i východní svahy hory Har ha-Mašchit, která je jedním ze tří vrcholů severojižního hřbetu, jenž z východu lemuje centrální oblast Jeruzaléma. Dalšími dílčími vrcholy tohoto pásu je Hora Olivetská a Hora Skopus. Na východě terén klesá do hlubokého údolí patřícího do povodí vádí Nachal Kidron. Východně od čtvrtě pocházejí městské hranice Jeruzaléma, které přibližně sleduje také Izraelská bezpečnostní bariéra. Ta odděluje další arabskou zástavbu východně odtud s rozptýlenými sídly jako Abu Dis a al-Ejzarija. Čtvrtí prochází lokální silnice číslo 417. Ras al-Amud leží nedaleko Zelené linie, která do roku 1967 rozdělovala Jeruzalém.[1][2]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Původně šlo o malé ryze vesnické sídlo. Na mapě z roku 1947 je tu zakresleno pouhých cca 20 domů. Během mandátní Palestiny zde stávala britská policejní stanice. Tu pak v roce 1948 využívala Arabská legie. Na konci první arabsko-izraelské války byla lokalita v rámci dohod o příměří z roku 1949 začleněna do území okupovaného Jordánskem. V roce 1967 byla okupována Izraelem a stala se městskou částí Jeruzaléma. Zástavba má rozptýlený vesnický charakter a spolu s okolními čtvrtěmi vytváří na živelně rostlém půdorysu souvislou aglomeraci. Budovu původní britské policejní stanice využívá Izraelská policie a plánuje se tu zřídit styčné úřady pro bezpečnostní koordinaci s Palestinskou autonomií.[3] Od konce 90. let 20. století vyrůstá na západním okraji čtvrti židovská sídelní enkláva zvaná Ma'ale ha-Zejtim.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ras alAmud, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-18]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-18]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Ras El Amud [online]. jerusalem.muni.il [cit. 2011-06-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]