Šmu'el ha-Navi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zástavba v Šmu'el ha-Navi

Šmu'el ha-Navi (hebrejsky: שמואל הנביא, doslova Prorok Samuel) je městská čtvrť v severozápadní části Jeruzaléma v Izraeli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce přes 750 metrů, cca 2 kilometry severoseverozápadně od Starého Města. Na jihu s ní sousedí čtvrť Šchunat ha-Bucharim a Arzej ha-Bira, na východě Machanajim, na severu Sanhedrija, na východě Ma'alot Dafna. Leží na dotyku se Zelenou linií, která do roku 1967 rozdělovala Jeruzalém.[1][2] Populace čtvrti je židovská.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznikla v roce 1965 pro nové imigranty a obyvateli, kteří do té doby museli bydlet v provizorních přistěhovaleckých táborech. Přesunuli se sem také mnozí obyvatelé čtvrti Jemin Moše, kteří ji museli opustit kvůli chystané renovaci. Zástavba měla charakter dlouhých bytových domů s malými byty. První generace obyvatel se většinou odstěhovala jinam a čtvrť osídlili ultraortodoxní Židé z okolních čtvrtí. Mnoho původních bytů bylo zároveň sloučeno do větších bytových jednotek. Během šestidenní války v roce 1967 zde byl nástupní prostor izraelské armády před dobytím jordánských pozic v prostoru zvaném Ammunition Hill.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Shmu'el HaNavi, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-15]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-15]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Shmuel Hanavi [online]. jerusalem.muni.il [cit. 2011-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 
  4. Shmuel Hanavi [online]. eifermanrealty.com [cit. 2011-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-07. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]