Machane Jehuda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trh Machane Jehuda

Machane Jehuda (hebrejsky: מחנה יהודה, doslova Jehudův tábor) je městská čtvrť v centrální části Jeruzaléma v Izraeli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Je součástí širšího zastavěného distriktu zvaného Lev ha-ir (Střed města), který zaujímá centrální oblast Západního Jeruzaléma. Na jihu hraničí s čtvrtí Zichron Josef. Na severu s čtvrtěmi Ruchama a Mekor Baruch. Leží v nadmořské výšce cca 800 metrů cca 2 kilometry severozápadně od Starého Města.[1][2] Populace čtvrti je židovská.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznikla v 80. letech 19. století v oblasti vymezené na severu třídou Derech Jafo popřípadě až ulicí Rechov David Jelin, na západě ulicí Rechov Navon a na východě ulicí Rechov Josef Ben Matitjahu. Předtím v této lokalitě stál jen jediný dvoupatrový dům, šlo o policejní stanici, v níž dříve pobýval britský konzul Noah Moore (ve funkci 18631890) se svou velkou rodinou. Vznik obytného souboru Machane Jehuda souvisí s hnutím Útěk z hradeb, v jehož rámci Židé opouštěli přelidněné Staré Město. Za výstavbou čtvrti stál Ja'akov Frutiger ze Švýcarska, který ve Starém Městě vlastnil banku. Jeho obchodní partneři Josef Navon a Šalom Konstrum ho přesvědčili, aby na pozemcích, které tu vlastnil, poblíž staré policejní stanice, zbudoval obytný soubor. Jméno odkazuje na bratra Josefa Navona Jehudu, který zemřel v mládí. Vyrostla tu skupina jednoduchých domů s dvěma pokoji, kuchyní a koupelnou, které potom byly odprodávány soukromým zájemcům. V první fázi se tu v roce 1887 usadilo 39 rodin. Do roku 1888 jejich počet vzrostl na 50. Některé parcely ale dlouho zůstávaly nezastavěné. Vyrostl tu později také trh Machane Jehuda, dodnes jedna z hlavních tržnic v Jeruzalému. Obchody podél tohoto trhu byly postaveny roku 1929 z iniciativy Šloma Moussaieffa. Ve čtvrti fungují četné ješivy.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mahane Yehuda, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-14]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-14]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Neighborhoods [online]. jerusalem.muni.il [cit. 2011-06-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 
  4. Machane Jehuda [online]. eifermanrealty.com [cit. 2011-06-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-30. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]