Kirjat Wolfson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zástavba v Kirjat Wolfson

Kirjat Wolfson (hebrejsky: קריית וולפסון, doslova Wolfsonovo město) je městská čtvrť v centrální části Jeruzaléma v Izraeli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce necelých 800 metrů, cca 2 kilometry západně od Starého Města. Na východě s ní sousedí čtvrť Šaarej Chesed, na jihu Rechavja. Na západ odtud se rozkládá areál budov veřejného významu včetně sídla izraelského parlamentu (knesetu). Terén je mírně zvlněný, s počínajícím zářezem vádí Nachal Rechavja, které směřuje k jihu. Procházejí tudy významné silniční komunikace celoměstského významu jako severojižní třída Sderot Ben Cvi nebo východozápadní třídy Derech Rupin a Ramban.[1][2] Populace čtvrti je židovská.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o moderní bytový soubor sestávající z pěti výškových domů a dalších terasovitých domů v jejich okolí při ulici Rechov Diskin. První dvě budovy vyrostly v 70. letech 20. století, zbylé tři v 80. letech. Komplex je pojmenován podle Isaaca Wolfsona, židovského filantropa z Velké Británie, který zahájil budování tohoto sídliště. Většina obyvatel jsou zahraniční občané, často penzisté ze zámoří. Součástí areálu jsou parkovací místa, obchody a velké lékařské centrum. Areál se trvale pod ostrahou.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kiryat Wolfson, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-14]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-14]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Kiryat Wolfson [online]. eifermanrealty.com [cit. 2011-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-30. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]