Přeskočit na obsah

Ša'arej Cedek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O nemocnici v Jeruzalémě pojednává článek Nemocnice Ša'arej Cedek.
Zástavba ve čtvrti Ša'arej Cedek, ulice Rechov Navon

Ša'arej Cedek (hebrejsky: שערי צדק, doslova Brány spravedlivých) je městská čtvrť v centrální části Jeruzaléma v Izraeli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce cca 800 metrů cca 2 kilometry severozápadně od Starého Města, v centrální části Západního Jeruzaléma (Lev ha-Ir). Na severu hraničí se čtvrtí Mekor Baruch, na severovýchodě s čtvrtí Ruchama, na jihu s Machane Jehuda. Rozkládá se poblíž ulice Rechov Navon, nedaleko od třídy Derech Jafo.[1][2] Populace čtvrti je židovská.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznikla v roce 1889 jako tehdy nejzápadnější židovské předměstí vně hradeb Jeruzaléma. Šlo o součást hnutí Útěk z hradeb. Její jméno je odvozeno od biblického citátu z Knihy Žalmů 118,19: „Brány spravedlnosti mi otevřete, vejdu jimi vzdávat chválu Hospodinu[3] V roce 1938 zde žilo 300 lidí.[4] V roce 1902 vyrostla naproti této čtvrti, na Derech Jafo, budova nemocnice Ša'arej Cedek (později přenesena do dnešního areálu v jihozápadním Jeruzalému).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Navon, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-20]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-20]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Ž 118, 19 (Kral, ČEP)
  4. Where heaven touches earth: Jewish life in Jerusalem from Medieval times to ... By Dovid Rossoff [online]. Google Books [cit. 2011-06-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]