Ir Ganim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Ramat Gan, dříve nazývaný Ir Ganim.
Ir Ganim
עיר גנים
Park v ulici ha-Nurit
Park v ulici ha-Nurit
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška800 m n. m.
StátIzraelIzrael Izrael
distriktJeruzalémský
městoJeruzalém
městská částZápad
minhal kehilatiGanim
Ir Ganim na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Etnické složeníŽidé
Správa
Vznik1957
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ir Ganim (hebrejsky עיר גנים‎, doslova Zahradní Město) je městská čtvrť v jihozápadní části Jeruzaléma v Izraeli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce necelých 800 m, cca 6 km jihozápadně od Starého Města. Na jihu s ní sousedí čtvrť Giv'at Masu'a, na východě Malcha, na severovýchodě a severu Kirjat ha-Jovel, na severozápadě Kirjat Menachem. Společně s okolními čtvrtěmi Giv'at Masu'a a Kirjat Menachem se nachází na pahorku, který na jihu spadá prudce do údolí vádí Nachal Refa'im lemovaného strmými svahy Reches Lavan, kam směřuje i boční vádí Nachal Manachat. Po dně údolí vede železniční trať Tel Aviv – Jeruzalém. Jeho protější svah již leží za Zelenou linií, tedy na území okupovaném od roku 1967.[1][2] Populace čtvrti je židovská.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznikla v roce 1957 společně se sousední čtvrtí Kirjat Menachem (založena roku 1959) jako nový obytný soubor sídlištního typu. Projekt nové čtvrti byl zpracován roku 1953. Předpokládal zde populaci 8-10 000 obyvatel žijících na ploše 1577 dunamů (1,577 kilometru čtverečního). Židovský národní fond vykoupil 377 dunamů, zbytek poskytla Izraelská pozemková správa. Židovský národní fond provedl základní územní plánování a rovržení uliční sítě, domy postavila stavební společnost Rassco. V první fázi vyrostl obytný blok Ir Ganim Alef s 500 bytovými jednotkami, které byly na standard své doby nadprůměrné. Každý dům disponoval soukromou zahradou. Tato nejstarší část leží mezi ulicemi rechov Mexiko a rechov ha-Chelmit a odtud k západu a pak až k údolí, které odděluje čtvrti Kirjat Menachem a Kirjat ha-Jovel. Později přibyl obytný soubor Ir Ganim Bet situovaný mezi ulicemi rechov Panama, rechov Dahomej a rechov ha-Chelmit. Okružní ulice rechov Kostarika vymezuje plochu distriktu Ir Ganim Gimel. Čtvrť osídlili zejména noví židovští přistěhovalci ze severní Afriky.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ir Ganim, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-14]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-14]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Kiryat Menahem - Ir Ganim [online]. jerusalem.muni.il [cit. 2011-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 
  4. Ir Ganim [online]. eifermanrealty.com [cit. 2011-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-01-05. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]