Dunam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dunam (v různých předpisech do latinky dönüm, dunum, donum nebo dúnum) je jednotka pro plošný obsah, užívaná v bývalé Osmanské říši. V různých standardizovaných verzích se stále používá v oblastech někdejší Osmanské říše. Jednotka byla definována jako „čtyřicet standardních kroků na délku a na šířku,“[1] což je značně odlišné místo od místa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jméno dönüm, z osmanské turečtiny دونمك / dönmek (= vrátit) je zřejmě kalkem řeckobyzantského stremma a má stejnou velikost. Slovo bylo zřejmě převzato Osmany od Byzantinců v Mysii-Bithýnii.[2] V arabštině je dunam دونم (dūnam).

Definice[editovat | editovat zdroj]

V Izraeli, Palestině, Jordánsku, Libanonu a Turecku je dunam 1000 m². Před koncem Osmanské říše a během počátečních let Britského mandátu Palestina byla velikost dunamu 919,3 m², ale roku 1928 byl převzat metrický dunam 1000 m² a dodnes se užívá.[3]

Kypr[editovat | editovat zdroj]

Na Severním Kypru je dunam 1338 m². Na Kypru starší řecký „Cypriot“ také odkazuje na dunam, ačkoliv je postupně nahrazován dalším dialektním slovem kyperské řečtiny, σκάλες (ska'les), upřednostňovaným před pevninským řeckým slovem stremma. Ale oficiálně stejně Kypr užívá metr čtvereční.

Irák[editovat | editovat zdroj]

V Iráku je dunam 2500 m².

Variace[editovat | editovat zdroj]

Dalšími zeměmi užívající nějakou variantu dunamu je Libye, Sýrie a některé země bývalé Jugoslávie.

Řecká stremma má stejnou velikost jako metrický dunam.

Dunam není jednotkou SI. Plošnou jednotkou SI je metr čtvereční (m²).

Převod na další jednotky[editovat | editovat zdroj]

1 metrický dunam je roven:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dunam na anglické Wikipedii.

  1. V.L. Ménage, Review of Speros Vryonis, Jr. The decline of medieval Hellenism in Asia Minor and the process of islamization from the eleventh through the fifteenth century, Berkeley, 1971; in Bulletin of the School of Oriental and African Studies (University of London) 36:3 (1973), pp. 659-661. at JSTOR (subscription required)
  2. Ménage, op.cit.
  3. EL-EINI, Roza I.M., 2006. Mandated landscape: British imperial rule in Palestine, 1929-1948. [s.l.]: Routledge. Dostupné online. ISBN 9780714654263. Kapitola Currency and Measures, s. xxiii. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]