Přeskočit na obsah

Cameret ha-Bira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Cameret ha-Bira (hebrejsky: צמרת הבירה, doslova Vrchol hlavního města) je židovská čtvrť v centrální části Jeruzaléma v Izraeli, ležící ve Východním Jeruzalému, tedy v části města, která byla okupována Izraelem v roce 1967 a začleněna do hranic Jeruzaléma.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce cca 800 metrů, cca 3 kilometry severoseverovýchodně od Starého Města. Na severu s ní sousedí židovská čtvrť ha-Giva ha-Carfatit (Francouzský Vrch), za jejíž součást bývá někdy považována. Na jihu je to arabská čtvrť Isavija, dále hora Skopus a na ní areál Hebrejské univerzity. Nachází se na vyvýšenině, ze které k východu klesá terén prudce do údolí vádí Nachal Og, které směřuje do Judské pouště. Podél severního a východního okraje čtvrti prochází dálnice číslo 1.[1][2]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Oficiálně tvoří Cameret ha-Bira spolu se sousední ha-Giva ha-Carfatit čtvrť oficiálně nazývanou Giv'at Šapira. V praxi ale bývá užíváno jméno ha-Giva ha-Carfatit pro obě urbanistické části. Byla založena roku 1972. Za jejím vznikem stála skupina židovských imigrantů převážně z USA.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HaGiva HaTsarfatit, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-19]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-19]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. French Hill [online]. eifermanrealty.com [cit. 2011-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-01-05. (anglicky) 
  4. Hagivah Hatzarfatit - Givat Shapira (French Hill) [online]. jerusalem.muni.il [cit. 2011-06-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]