Primark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Primark
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaLimited Company
Datum založení1969
ZakladatelArthur Ryan
SídloDublin, Irsko
Adresa sídlaDublin, Irsko
Klíčoví lidéPaul Marchant
John Lyttle
Ben Mansfield
Breege O'Donoghue
Aidan Shields
Charakteristika firmy
Oblast činnostioděvní
Produktyoblečení, kosmetika, doplňky
Výsledek hospodaření£3,5bn (2012)
Zaměstnanci78 000 (2019)
Mateřská společnostABF
Identifikátory
Oficiální webprimark.co
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primark je irský oděvní maloobchod, provozovaný v Belgii, Irsku, Rakousku, Německu, Portugalsku, Španělsku, Nizozemsku, Francii, Slovensku, USA, Kanárských ostrovech, Spojeném království a od roku 2021 v Česku. V Irsku je Primark znám jako obchod Penneys. Hlavní sídlo společnosti se nachází v irském Dublinu. Jedná se o dceřinou společnost britské holdingové společnosti Associated British Foods Plc (ABF), fungující jako společnost zpracovávající jídlo. Primark byl poprvé otevřen v červnu 1969 v Mary Street v Dublinu.

Primark je populární především nízkou cenou a módním vzhledem svého zboží. Na trhu díky těmto faktům konkuruje známým firmám ve stejném odvětví. Společnost využívá levné zdroje, jednoduché návrhy, látky a materiály. Primark je proto často kritizován kvůli špatným pracovních podmínkám zaměstnanců (tzv. sweatshop) i neekologickým konceptem podporující rychlou módu, tzv. fast fashion.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Primarku začíná roku 1969, kdy byl otevřen první obchod s názvem Penneys, a to v Mary Street v Dublinu. Tento obchod sklidil velký úspěch, jehož základem byla kombinace módního zboží a nízkých nákladů. Během jednoho roku pak byly vybudovány další čtyři obchody v okolí Dublinu.

Důležitým mezníkem celé historie Primarku je rok 1971. V tomto roce byl postaven obchod v Corku, což byla první prodejna mimo Dublin. Úspěch této prodejny vedl ke vzniku dalších 11 obchodů v Irsku a jednoho v Severním Irsku; počet obchodů zvaných Penneys (pouze v Irsku) tak vzrostl na 18.

Rozšíření do Velké Británie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1973 byl otevřen první obchod s názvem Primark ve Spojeném království, v Derby. Následující rok pak v Bristolu. V průběhu následujících deseti let, mezi roky 1974 až 1984, bylo otevřeno 18 obchodů Primark ve Velké Británii a 9 v Irsku.

V letech 1984 až 1994 bylo otevřeno 13 obchodů Primark ve Velké Británii a 12 v Irsku. Počet již vybudovaných Primarků ve Velké Británii tak činil 32 a v Irsku dokonce 34 obchodů. Obchod, který byl považován za hlavní článek prodejen Primark, byl koupen v roce 1992 v O'Connell Street v Dublinu. V roce 2000 měl Primark 108 obchodů, 75 ve Velké Británii a 33 v Irsku. V říjnu 2001 byl otevřen obchod v Manchesteru a roku 2002 byly otevřeny také v Glasgow a Birminghamu.

Rozšíření do Španělska[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2006 došlo k otevření prvního obchodu ve španělském Madridu a ještě téhož roku v září následoval druhý v Murcii. V dubnu roku 2007 byl otevřen Primark na londýnské Oxford Street a ještě téhož roku byla zahájena činnost obchodu v Liverpoolu. Ani Španělsku se nevyhnulo rozšíření, protože přibylo devět prodejen, a to v Jerezu, v Xanadu (Madrid), Bilbau, Islazulu, Oviedu, Madridu, Zaragoze, Asturii a ve městě A Coruña.

Rozšíření do Nizozemska, Portugalska, Německa, Rakousko a Belgie[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2008 došlo k prvnímu otevření prodejny Primark v Nizozemsku, a to ve městě Rotterdam. Květen 2009 byl významný vybudováním prvního obchodu v Portugalsku (Lisabon) a prvním otevřením Primarku v Německu (Brémy). V prosinci 2009 společnost otevřela svou první prodejnu v Belgii (Lutych). K roku 2013 se v Německu nachází 10 obchodů prodávajících zboží Primarku, v Portugalsku je to 6, v Nizozemsku 4 a v Belgii zůstává stále jedna. Došlo i k rozšíření do Rakouska, kde byly k roku 2013 dvě prodejny.

Otevření Primarku v Česku[editovat | editovat zdroj]

Prodejna Primark na Václavském náměstí v Praze

V únoru roku 2019 bylo oznámeno, že Primark otevře také první obchod v Praze, a to v novostavbě The Flow Building na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Otevření obchodu bylo pozdrženo kvůli ztíženým maloobchodním podmínkám v důsledku probíhající pandemie covidu-19. Historický první obchod v ČR Primark otevřel 17. června 2021.[1]

Krátce po otevření prvního kamenného obchodu Primark v Praze se začalo hovořit i o dalším chystaném obchodu Primark v České republice a to konkrétně v Brně, v obchodním centru OC Olympia. K otevření brněnské pobočky Primark o podlahové rozloze 3600 m čtverečních pak dochází 14. září 2022. [2]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Primark je kritizován za nízkou kvalitu oděvů, špatné pracovní podmínky zaměstnanců i podporování konceptu fast fashion.

Značka je dlouhodobě kritizována za špatné pracovní podmínky zaměstnanců (tzv. sweatshop), dětskou práci,[3] porušování autorských práv i podporování neudržitelného módního konceptu rychlé módy, tzv. fast fashion.[4] Oděvy jsou z nekvalitních a neudržitelných materiálů, jsou předurčeny k rychlé spotřebě.[5]

Lidé z jihoasijských zemí vyrábějící oblečení pro Primark pracují často sedm dní v týdnu a to při dvanáctihodinové pracovní době. V několika kusech oblečení nalezli zákazníci vzkazy s voláním o pomoc a informace o nelidských podmínkách, které panují v asijských továrnách na oblečení. Obchod je označil za podvrh.[6]

Obchodní prodejna Primark v březnu 2010 obvinila jednoho ze svých velkých dodavatelů TNS Knitwear dovážejících do Primarku velkou část zboží. Tento dodavatel byl obviněn z toho, že svým zaměstnancům pocházejícím z Afghánistánu, Pákistánu a Indie vyplácí nízkou mzdu, a to 3 libry na hodinu. Ve výsledku Primark ukončil spolupráci se svými třemi dodavateli.

Seznam obchodů[editovat | editovat zdroj]

Souhrn počtu obchodů, aktuální k roku 2022.

Země Počet obchodů
k roku 2022
Spojené království Spojené

království

174
IrskoIrsko Irsko 32
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko 38
NěmeckoNěmecko Německo 19
PortugalskoPortugalsko Portugalsko 8
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 12
RakouskoRakousko Rakousko 4
BelgieBelgie Belgie 4
Flag of France Francie 6
Flag of the USA USA 11
Kanárské ostrovy 3
Flag of Italy Itálie 7
Flag of Poland Polsko 4
Flag of the Czech Republic Česko 2
Celkem 306

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Primark na anglické Wikipedii a Primark na německé Wikipedii.

  1. BALEK, Karel. Primark Praha [online]. Fashionmagazin.cz, 2021-05-13 [cit. 2022-08-31]. Dostupné online. 
  2. BALEK, Karel. Morava slaví. Oblíbený řetězec Primark otevírá v Brně. FashionMagazin.cz [online]. 2022-08-31 [cit. 2022-08-31]. Dostupné online. 
  3. The hidden face of Primark fashion. The Guardian [online]. 2008-06-21 [cit. 2021-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Ano, fast fashion je špatná. Dohlédneme ale dál než na konec fronty před Primarkem? [online]. A2larm [cit. 2021-11-27]. Dostupné online. 
  5. 10 důvodů, proč nenakupuji v Primarku. Módnípeklo.cz [online]. [cit. 2021-11-27]. Dostupné online. 
  6. Primark v Praze ještě neotevřel, už ale míří i do Brna. Podívejte se, proč láká davy. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2019-02-28 [cit. 2021-11-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]