Primark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Primark
Logo
Logo
Primark.jpg
Základní údaje
Právní formaLimited Company
Datum založení1969
ZakladatelArthur Ryan
SídloDublin, Irsko
Adresa sídlaDublin, Irsko
Klíčoví lidéPaul Marchant
John Lyttle
Ben Mansfield
Breege O'Donoghue
Aidan Shields
Charakteristika firmy
Oblast činnostioděvní
Produktyoblečení, kosmetika, doplňky
Výsledek hospodaření£3,5bn (2012)
Zaměstnanci78 000 (2019)
Mateřská společnostABF
Identifikátory
Oficiální web[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primark je irský oděvní maloobchod, provozovaný v Belgii, Irsku, Rakousku, Německu, Portugalsku, Španělsku, Nizozemsku, Francii, USA, Kanárských ostrovech, Spojeném království a nově v České republice (2021). V Irsku je Primark znám jako obchod Penneys. Hlavní sídlo společnosti se nachází v irském Dublinu. Jedná se o dceřinou společnost britské holdingové společnosti ABF, fungující jako společnost zpracovávající jídlo. Primark byl poprvé otevřen v červnu 1969 v Mary Street v Dublinu.

Úspěšnost v Irsku zapříčinila expanzi i do Spojeného království. Proto v roce 1971 byl otevřen velký obchod v centru Belfastu. V roce 1973 byly otevřeny i obchody mimo velká města.

Primark je populární především nízkou cenou a módním vzhledem svého zboží. Na trhu díky těmto faktům konkuruje známým firmám ve stejném odvětví.

Strategie na trhu[editovat | editovat zdroj]

Primark prodává oblečení s nízkorozpočtovou strategií. Společnost využívá levné zdroje, jednoduché designy, látky a materiály. Toho dociluje tím, že nakupuje ve velkém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení[editovat | editovat zdroj]

Historie Primarku začíná roku 1969, kdy byl otevřen první obchod s názvem Penneys, a to v Mary Street v Dublinu. Tento obchod sklidil velký úspěch, jehož základem byla kombinace módního zboží a nízkých nákladů. Během jednoho roku pak byly vybudovány další čtyři obchody v okolí Dublinu.

Důležitým mezníkem celé historie Primarku je rok 1971. V tomto roce byl postaven obchod v Corku, což byla první prodejna mimo Dublin. Úspěch této prodejny vedl ke vzniku dalších 11 obchodů v Irsku a jednoho v Severním Irsku; počet obchodů zvaných Penneys (pouze v Irsku) tak vzrostl na 18.

Expanze do Velké Británie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1973 se výstavba přesunula i do Spojeného království, kde byly otevřeny čtyři obchody s názvem Primark. Následující rok byly otevřeny obchod v Derby a Bristolu.

Rozšiřování Primarku sklízelo úspěch, a tak v průběhu následujících deseti let bylo otevřeno dalších 18 obchodu ve Velké Británii a dalších 9 v Irsku.

Úspěšné rozšiřování[editovat | editovat zdroj]

V průběhu desetiletí mezi roky 1984 a 1994 bylo na seznam rozvíjejících se prodejen Primarku zapsáno dalších 13 obchodů ve Velké Británii a 12 v Irsku. Počet již vybudovaných Primarků ve Velké Británii činil 32 a v Irsku dokonce 34 obchodů.

Obchod, který byl považován za hlavní článek prodejen Primark, byl koupen v roce 1992 v O'Connell Street v Dublinu.

Roku 2000 se počet obchodů vyšplhal na 108, a to 75 ve Velké Británii a 33 v Irsku. Říjen 2001 zaznamenal otevření obchodu v Manchesteru a budovy Primarku se roku 2002 objevily i v Glasgowě a Birminghamu.

Expanze do Španělska[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2006 došlo k otevření prvního obchodu ve španělském Madridu a ještě téhož roku v září následoval druhý v Murcii.

V dubnu roku 2007 byl otevřen Primark na londýnské Oxford Street a ještě téhož roku byla zahájena činnost obchodu v Liverpoolu. Ani Španělsku se nevyhnulo rozšíření, protože přibylo devět prodejen, a to v Jerezu, v Xanadu (Madrid), Bilbau, Islazulu, Oviedu, Madridu, Zaragoze, Asturii a ve městě A Coruña.

Expanze do Nizozemska, Portugalska, Německa a Belgie[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2008 došlo k prvnímu otevření prodejny Primark v Nizozemsku, a to ve městě Rotterdam. Květen 2009 byl významný vybudováním prvního obchodu v Portugalsku (Lisabon) a prvním otevřením Primarku v Německu (Brémy). V prosinci 2009 společnost otevřela svou první prodejnu v Belgii (Lutych). K roku 2013 se v Německu nachází 10 obchodů prodávajících zboží Primarku, v Portugalsku je to 6, v Nizozemsku 4 a v Belgii zůstává stále jedna.

V posledních letech došlo i k rozšíření do Rakouska, kde jsou k roku 2013 dvě prodejny.

Země Počet obchodů
k roku 2021
Spojené království Spojené

království

174
IrskoIrsko Irsko 32
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko 38
NěmeckoNěmecko Německo 19
PortugalskoPortugalsko Portugalsko 8
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 12
RakouskoRakousko Rakousko 4
BelgieBelgie Belgie 4
Flag of France Francie 6
Flag of the USA USA 11
Kanárské ostrovy 3
Flag of Italy Itálie 7
Flag of Poland Polsko 2
Flag of the Czech Republic Česká republika 1
Celkový počet 305

Primark v České republice[editovat | editovat zdroj]

V únoru roku 2019 bylo oznámeno, že Primark otevře také první obchod v Praze. Prodejna by se měla nacházet v The Flow Building, která se staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice a měla by být dokončen v polovině roku 2020. Primark již podepsal nájemní smlouvu. V roce 2021 Primark zde otevřel historický první obchod v ČR.

Značky Primarku[editovat | editovat zdroj]

Primark (Londýn)

Atmosphere - hlavní značka Primarku, která je proslulá svým levným zbožím, které se však řídí nejnovějšími trendy a zároveň uspokojující kvalitou. Atmosphere je zaměřena jak na dámské a pánské oděvy, doplňky nebo také obuv

Denim CO - podobně jako Atmosphere, velmi rozšířená značka. Denim CO je zaměřena na dámské i pánské oblečení, které je vyráběno především z bavlny, manšestru, džínoviny a kepru

Secret Possessions - značka se sortimentem především spodního a nočního prádla

Secret Possessions Collection - podobně jako Secret Possessions je značka Secret Possessions Collection zaměřena na spodní a noční prádlo. Jedná se však o detailnější a propracovanější kolekci

Backswing - jedná se o sportovní značku pro muže i ženy. Backswing klade velký důraz na funkčnost oblečení

Cedarwood state - značka Cedarwood state je zaměřena pouze na pánské ležérní oděvy a doplňky

Primark Essentials - značka zahrnující oblečení především pro muže, specializující se na oděvy, které jsou pro každodenní nošení

CS active – značka sportovních oděvů

Butler & webb – značka Butler & webb je zaměřena především na pánskou módu. Sortimentem bývají hlavně kravaty, košile a pánská společenská obuv

Authentic Apparel - značka dámské módy, zaměřující se na oděvy pro volný čas

No Secret – značka luxusního dámského spodního prádla

Ocean Club – plážová móda pro muže a ženy. Dále také příslušenství na pláž a široký sortiment ručníků a osušek

Early Days — dětská móda pro novorozence a batolata. Early Days je zaměřena na pohodlné oblečení pro nejmenší a zároveň se soustředí i na jeho bezpečnost a styl

Little rebel — móda pro chlapce zahrnující také sportovní oděvy a obuv

Young dimension — značka se zaměřuje hlavně na oblečení pro mladé dívky. Typické pro Young dimension jsou barevné a hravé motivy oblečení

Girl 2 Girl — podobně jako Young dimension se Girl 2 Girl zaměřuje na oblečení a doplňky pro mladé dívky. Oproti Young dimension je však kolekce obohacena i o sportovní oděvy, obuv a doplňky. Hravé motivy a barevnost jsou však pro obě značky společné.

Opia – Módní doplňky

Opia girls – Módní doplňky pro dívky

Primark Beauty – kosmetické potřeby

Primark Home – obchod zaměřující se na zboží do domácnosti. V tomto obchodě je možné zakoupit ložní prádlo, závěsy, kuchyně a kuchyňské potřeby nebo další domácí příslušenství a doplňky

Zásady chování pro dodavatele[editovat | editovat zdroj]

Společnost Primark, je jako vedoucí obchodník, zodpovědná za to, že její výrobky budou kvalitní a tyto výrobky budou získávány z odlišných zemí, s odlišnými kulturami a ekonomikami. Proto je společnost Primark vázána k tomu, že získávání těchto výrobků je v souladu se Zásadami chování společnosti, které v sobě zahrnují principy Charty OSN.

Tyto zásady chování dodavatele zahrnují nemálo pravidel, podle kterých se dodavatelé společnosti Primark musí řídit. Jedná se o zásady týkající se nucené, nesvobodné nebo nedobrovolné vězeňské práce. Dále tyto zásady zahrnují svobodu sdružování, hygienu a bezpečnost práce, zajištění životního minima, zákaz dětské práce a další.

Tyto zásady představují povinnost dodavatelů, dodržovat níže zmíněné požadavky. V případě, že se dodavatelé jakýmkoli způsobem poruší zásady, společnost Primark má právo kdykoli ukončit dohodu s příslušným dodavatelem.

Seznam zásad společnosti Primark pro obstarávání zboží:

 • Zaměstnávání na základě svobodného rozhodnutí
 • Svoboda sdružování a respektování práva na kolektivní vyjednávání
 • Bezpečné pracovní podmínky a hygiena
 • Ekologické požadavky
 • Zákaz dětské práce
 • Zajištění životního minima
 • Zákaz nadměrné pracovní doby
 • Žádná diskriminace
 • Zajištění trvalého zaměstnání
 • Zákaz hrubého zacházení
 • Právní požadavky
 • Zákaz uplácení a korupce

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Primark, jako většina velkých společností, bývá často předmětem zájmu kritiků. Ti se domnívají, že pracovní podmínky zaměstnanců dodavatelských firem jsou nepřípustné. Zastávají názor, že pokud je zboží tak levné, pak ho musí „zaplatit“ někdo jiný a to prací ve strašných pracovních podmínkách. V hlavní výrobní zemi nízkých nákladů, v Bangladéši, se pracuje sedm dní týdnů při dvanáctihodinové pracovní době. Právě do této země se stěhuje výrobní kapacita z Číny, protože zde podle všeho neexistuje sociální politika.

Obchodní prodejna Primark v březnu 2010 obvinila jednoho ze svých velkých dodavatelů TNS Knitwear dovážejících do Primarku velkou část zboží. Tento dodavatel byl obviněn z toho, že svým zaměstnancům pocházejícím z Afghánistánu, Pákistánu a Indie vyplácí nízkou mzdu, a to 3 libry na hodinu. To vše za podmínek, jako je dvanáctihodinová pracovní doba sedm dní v týdnu. Primark však na obranu zahájil vlastní šetření. Avšak to vše způsobilo obchodnímu řetězci Primark problémy a velkou vlnu kritiky, a ve výsledku Primark ukončil spolupráci se svými třemi dodavateli.

Mezi známé aféry patřila také reportáž BBC, kde byl Primark kritizován za úděsné pracovní podmínky v Indii, kde musejí pracovat i malé děti. BBC se musela veřejně omluvit, protože tyto informace byly lživé. Následovala kampaň za očištění jména společnosti.

Primark a e-shop[editovat | editovat zdroj]

Primark má své zákazníky po celém světě a pro některé z nich je složité nakupovat v tomto „nákupním ráji“ pravidelně nebo častěji. To vede k tomu, že potenciální zákazníci prahnou po možnosti nakupovat zboží značky Primark online, z pohodlí domova. Avšak do dnešní doby oficiální webové stránky nenabízí způsob, jak nakupovat zboží Primarku online a ani není jakýkoli přístup k úplné kolekci oděvů. To znamená, že pokud má někdo v současné době chuť zakoupit si výrobek této značky, musí se vydat na cestu do jedné z 257 prodejen. Avšak existuje velký počet poptávajících, kteří si tvoří vlastní komunitu, ve které se věrní zákazníci dělí o své zážitky, názory a tak se snaží bojovat o vytvoření oficiálního online obchodu značky Primark, kde budou moci lidé nakupovat prostřednictvím internetu. Do této doby se lidé musí spokojit s nabídkami použitého zboží této značky, které si mohou zakoupit na některých z internetových portálů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Primark na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]