Páni z Rýzmburka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Páni z Rýzmburka / Rýzmburkové
Hrabišici.jpg
země České královstvíČeské království České království
mateřská dynastie Hrabišici
tituly
rok založení 12. století
konec vlády 1500
větve rodu

Rýzmburkové, či páni z (Oseka a) Rýzmburka (kdysi též z Riesenburka apod., německy von Osek und Riesenburg), původně Hrabišici je někdejší starý český šlechtický rod původem ze Severních Čech.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Praotcem rodu měl být jistý Všebor, zmiňovaný ve starých českých kronikách, jehož syn Kojata (I.), byl župním hrabětem v Bílinském kraji v severozápadních Čechách.[1]

Další člen rodu s přídomkem „Hrabišic“ (podle staročeského výrazu hrabie (hrábě) je zmiňován v roce 1103 jako poradce českého knížete Bořivoje a je považován za zakladatele Hrabišiců podle hrábí v erbu.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Erb rodu Rýzmburků je čtvrcený, v 1. a 4. zeleném poli je červený lev, ve 2. a 3. ve zlatém poli červené hrábě s kolíky nahoře. Na helmě je nasazen černý klobouk se stejnými kohoutími pery s černo-zlatým krytím vpravo a červeno-zlatým vlevo. Štít s červenými hráběmi drží dvě zlaté vpřed hledící lvice.

Význační členové rodu[editovat | editovat zdroj]

S jistotou lze sledovat počátky rodu mezi následující členy:

Slavko z Rýzmburka (Slávek z Oseka), († 1226 v Oseku), fundátor oseckého kláštera u Bíliny, nazýval se podle sousedního hradu Rýzmburka (Riesenburg) v Krušných horách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. František Palacký: Geschichte von Böhmen, I b, 324

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Riesenburg (Adelsgeschlecht) na německé Wikipedii.