Ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (zkratka PHEIC z anglického názvu Public Health Emergency of International Concern, nebo také globální stav zdravotní nouze) je prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) o „mimořádné události, která rozhodně představuje riziko pro zdravotní situaci v jiných státech v důsledku mezinárodního šíření nemocí a případně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci“. Toto prohlášení je vydáno když nastane situace, která je závažná, náhlá, neobvyklá nebo neočekávaná, která ovlivňuje veřejné zdraví za hranicemi postiženého státu a může vyžadovat okamžité kroky na mezinárodní úrovni.[1]

Podle Mezinárodních zdravotních předpisů z roku 2005 (IHR) mají státy smluvní povinnost na vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze rychle reagovat.[2]

Seznam prohlášení[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Public Health Emergency of International Concern na anglické Wikipedii.

  1. WHO, Mezinárodní zdravotní předpisy a pohotovostní výbory [online]. Světová zdravotnická organizace (WHO) [cit. 2020-01-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Posílení zdravotní bezpečnosti implementací mezinárodních zdravotních předpisů (2005); o IHR [online]. Světová zdravotnická organizace (WHO) [cit. 2020-01-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]