Globální stav zdravotní nouze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo Světové zdravotnické organizace, která vyhlašuje PHEIC

Globální stav zdravotní nouze (také ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, anglicky Public Health Emergency of International Concern, zkratka PHEIC) je prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) o „mimořádné události, která rozhodně představuje riziko pro zdravotní situaci v jiných státech v důsledku mezinárodního šíření nemocí a případně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci“. Toto prohlášení je vydáno když nastane situace, která je závažná, náhlá, neobvyklá nebo neočekávaná, která ovlivňuje veřejné zdraví za hranicemi postiženého státu a může vyžadovat okamžité kroky na mezinárodní úrovni.[1]

Podle Mezinárodních zdravotních předpisů z roku 2005 (IHR) mají státy smluvní povinnost na vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze rychle reagovat.[2]

Seznam prohlášení[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Public Health Emergency of International Concern na anglické Wikipedii.

  1. WHO, Mezinárodní zdravotní předpisy a pohotovostní výbory [online]. Světová zdravotnická organizace (WHO) [cit. 2020-01-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Posílení zdravotní bezpečnosti implementací mezinárodních zdravotních předpisů (2005); o IHR [online]. Světová zdravotnická organizace (WHO) [cit. 2020-01-31]. Dostupné online. 
  3. Kvůli opičím neštovicím vyhlásila světová zdravotnická organizace nejvyšší stupeň varování. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-07-27]. Dostupné online. 
  4. WHO vyhlásila globální stav nouze. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2022-07-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]