Národní třída (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Obklad trojlodní stanice Národní třída
Boční loď
Povrchový vestibul stanice (2006), v současnosti se zde nachází obchodní, kancelářský a bytový komplexu Quadrio
Palác Quadrio, vstup do stanice metra
Pohled na nástupiště z kabiny metra – nástupiště je uzavřeno, soupravy stanicí projíždějí

Národní třída (zkratka NA[1]) je stanice metraPraze, nacházející se na lince B, na jejím historicky nejstarším úseku I.B, pod kostelem Nejsvětější trojice u Spálené ulice. Její projektový název byl Purkyňova, ale později byl změněn podle jména nedaleké významné ulice. Stanice byla zprovozněna 2. listopadu 1985. Od července 2012 byla stanice dočasně uzavřena a vlaky stanicí pouze projížděly. Opětovně se stanice otevřela 27. června 2014 v odpoledních hodinách (první vlak zastavil ve 14.23.[2]

Konstrukce a charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Národní třída je ražená, pilířová, trojlodní stanice se zkrácenou střední lodí směrem na jih (délka 65 m), a prodlouženou směrem na sever jako přestupová chodba (délka 69 m) . Tříramenný eskalátor vede do podzemního vestibu, který přímo navazuje na OC Quadrio.Dále pak další tři eskalátoru na nároží Spálené a Purkyňovy.

Stanice je založena 39 m hluboko a je dlouhá 111,5 metrů. Na nástupišti je 15 párů prostupů mezi loděmi, s ostěním montovaným z železobetonových tybinků. Konstrukce stanice umožňuje časem prodloužit střední loď jižním směrem tak, aby byl vybudován druhý eskalátorový tunel s výstupem u ulic Lazarská nebo Vodičkova. povrchový.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vybudovat stanici metra v této části Prahy bylo zamýšleno již v prvních návrzích ještě z časů první republiky, ačkoliv mnohdy se spíše uvažovalo o prostoru kolem Národního divadla. Definitivně sem byla zanesena podle plánů v roce 1970, na jejichž základě se začalo stavět o sedm let později.

Na výstavbu v letech 19771985 bylo vynaloženo 344 milionů Kčs. Původně měla mít Národní třída dva výstupy, avšak i následné budování jen jediného si vyžádalo demolici mnohých historických domů. Kromě vestibulu stanice vzniklo ale i náměstíčko s moderní prosklenou fontánou, jejímž autorem je Pavel Trnka a Zbyněk Kabelík.

V roce 2002 došlo k vyplavení celé stanice vodou v důsledku rozsáhlé povodně a do provozu tak byla znovu uvedena až těsně před rokem 2003.

Od července 2012 [3] do 27. června 2014 byla stanice uzavřena (původně se počítalo s uzavřením stanice už na podzim roku 2011 na 10 měsíců). Stávající vestibul, včetně technických prostor stanice na povrchu a v prvním podzemním podlaží, byl zbořen a eskalátorový tunel byl zkrácen. Výstup z metra nyní ústí do druhého podzemního podlaží multifunkčního komplexu Quadrio, který má čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží, nebo přímo do Spálené ulice. V podzemní části sousedí s vestibulem podzemním parkoviště pro 250 automobilů. Výstavba vestibulu, oprava eskalátorů a stanice i vybudování bezbariérového výtahu stála město 671 milionů korun[4]. Na výstup z výtahu do Lazarské ulice navazuje opravená tramvajová trať a zastávka.

Mezipatro stanice

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. BUREŠ, Vítězslav. VIDEO: Ve stanici Národní třída opět zastavuje metro. Po dvou letech. iDNES.cz [online]. 2014-06-27 [cit. 2014-06-27]. Dostupné online.  
  3. Lidovky.cz. Zavřeno. Stanicí Národní třída bude metro dva roky jen projíždět [online]. [cit. 2012-07-10]. Dostupné online.  
  4. [1]Quadrio v centru Prahy je zkolaudované, obchody otevřou za měsíc

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Karlovo náměstí Národní třída Můstek
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAndělKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek ANáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup

Souřadnice: 50°4′53″ s. š., 14°25′12″ v. d.