Martin Kovář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o historikovi. O plavci pojednává článek Martin Kovář (plavec).
Prof. PhDr. Martin Kovář, Ph.D.
Martin Kovář
Narození 6. listopadu 1965 (53 let)
Povolání pedagog
Alma mater Univerzita Karlova
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Kovář (* 6. listopadu 1965 Jičín) je český historik působící na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Odborně se zabývá především raně novověkými dějinami se zaměřením na dějiny Velké Británie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Martin Kovář se narodil 6. listopadu 1965 v Jičíně. Je absolventem Lepařova gymnázia tamtéž (1984). Poté, v letech 1984–1989, vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory bohemistika a historie. V roce 1990 tam složil rigorózní zkoušku (PhDr.) a v letech 1998–2001 absolvoval doktorské studium (Ph.D.). V letech 1990–1993 působil jako středoškolský učitel na Gymnáziu a Střední pedagogické škole v Nové Pace. Poté nastoupil jako odborný asistent na Katedře hospodářských dějin Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. V letech 1995–2002 byl odborným asistentem Ústavu světových dějin FF UK v Praze. V roce 2002 se na této fakultě habilitoval a stal se ředitelem Ústavu světových dějin, jímž byl až do srpna 2017. V roce 2005 kandidoval na funkci děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy; ve volbách nejtěsnějším rozdílem zvítězil Michal Stehlík.

Od roku 1994 působí Martin Kovář jako člen redakční rady časopisu Historický obzor, v letech 1997–2001 byl zástupcem šéfredaktora téhož časopisu. Kromě toho je členem redakční rady časopisu Prague Papers on the History of International Relations a Českého časopisu historického a předsedou redakční rady časopisu Dvacáté století – The Twentieth Century.

Martin Kovář absolvoval velké množství studijních a přednáškových pobytů na zahraničních univerzitách, například ve Velké Británii, Německu, Rakousku, Polsku, Itálii či v Kolumbii. V červnu 2013 byl jmenován profesorem světových a obecných dějin. V únoru 2014 jej rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima jmenoval prorektorem Univerzity Karlovy pro vnější vztahy.

Martin Kovář se věnuje především politickým, hospodářským, sociálním a kulturním dějinám Anglie (Velké Británie) a jejího impéria v 16.–21. století, politickým a kulturním dějinám Evropy ve 20. století, dějinám evropské integrace a transatlantickým vztahům ve 20. století. V roce 2012 získal společně s prof. Miroslavem Bártou Cenu rektora Univerzity Karlovy v Praze za tvůrčí počin roku za knihu Kolaps a regenerace. Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]