Info.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Info.cz je konzervativně-pravicový zpravodajský portál zpravovaný vydavatelstvím Info.cz Online Media (IOM). Web má být specifický tím, že místo rychlosti a celozpravodajského pokrytí zprávy vybírá podle důležitosti a jde tím v podstatě proti proudu trendů na webu. Jako motto si web zvolil heslo "Síla faktu".[1]

Vydavatelství IOM vzniklo v lednu 2019 s rovnocennou účastí vydavatelství Czech News Center, které portál Info.cz spustilo 17. listopadu 2016, a vydavatelství Found stojící za webem Zdroj.cz. Došlo tak ke spojení obou webů včetně spojení personálního.[2]

Web info.cz už od spuštění provázelo několik kauz. První pozdvižení hned po spuštění vyvolal úsměvný konflikt s obsazením facebookové stránky pod názvem info.cz. Vlastníci nového webového portálu zapomněli zaregistrovat svůj název na Facebooku a server Mediahub jim název zabral a vše pak zveřejnil na svém webu jako pobavení pro čtenáře.[3]

Za projektem stojí jako hlavní šéfredaktor Michal Půr, který předtím mimo jiné působil v Euru.[4] V týmu jsou mimo jiné Radka Zítková, Lukáš Pospíšil, Vratislav Dostál, Ondřej Fér, Pavel Novotný, Marek Hudema, Petra Roubalová, Matěj Hanauer, Lucie Bednárová, Markéta Žižková, nebo Iveta Mazáčová.

Tematicky se web profiluje velmi široce – Česko, svět, politika, zpravodajství, analýza, události, byznys, věda, inovace, ekonomika, reportáže, trendy, rozhovory, komentáře, sport, auto, lifestyle, názory, glosy, akcie, trhy, videa, osobnosti. Tento výčet témat ale na webu není dávkován na množství, ale na kvalitu, nebo to alespoň vydavatelství slibuje.[5] "Pravý novinářský obsah nové doby, a to ze všech oblastí politického, společenského a kulturního života, včetně sportu i dalších sfér, ovšem zásadně dle kritéria nejdůležitější, nejpodstatnější," zaznělo v tiskové zprávě, kterou zveřejnilo vydavatelství Czech News Center, které vydává dále například Deník Blesk, Deník Sport, E15 nebo magazín Reflex. Vydavatelství podpořilo start webu reklamní kampaní za 14 milionů korun.[6]

Info.cz se stylizuje do role webu, který klade důraz na výběr informace a to na úkor množství. Tímto tiskovým přístupem má v úmyslu web dosáhnout jednoho milionu reálných uživatelů měsíčně po ročním provozu, řekl Michal Púr pro Mediář.[7]

Po roce působení začalo Info.cz vydávat tištěný magazín InfoLab[8] a vytváří také plnohodnotné tematické speciály k volbám[9] a dalším příležitostem.Tištěné projekty portálu Info.cz vede Ondřej Fér.[10]

Server Info.cz zveřejňuje články zavádějícím způsobem relativizující vědecká fakta o změnách klimatu[11] a neověřené jednostranné informace[12].

Jeho majitelem je Daniel Křetínský[13], český podnikatel v oblasti Fosilního průmyslu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Info.cz - Česko, svět, politika, zpravodajství, analýzy, události, byznys. www.info.cz [online]. [cit. 2016-12-19]. Dostupné online. 
 2. https://www.mediar.cz/info-cz-a-zdroj-cz-se-spoji-v-info-cz-online-media/
 3. Týden v médiích: Jak napálit Info.cz, vytrollit Číňany, vyvolat paniku a uzdravit zombíky | Mediahub.cz. mediahub.cz [online]. [cit. 2016-12-19]. Dostupné online. 
 4. Nový zpravodajský portál Info.cz v CNC povede Půr. Blesk.cz. Dostupné online [cit. 2016-12-19]. 
 5. Michal Půr: Info.cz jde proti proudu online zpravodajství | MediaGuru. www.mediaguru.cz [online]. [cit. 2016-12-19]. Dostupné online. 
 6. Spuštění nového zpravodajského portálu INFO.CZ podpoří kampaň za 14 milionů | CZECH NEWS CENTER a. s.. www.cncenter.cz [online]. [cit. 2016-12-19]. Dostupné online. 
 7. MEDIA, News. „Budeme Televizní noviny na webu“. Médiář. Dostupné online [cit. 2016-12-19]. 
 8. CNC zavádí tištěný InfoLab, rozšiřuje značku Info.cz | MediaGuru. www.mediaguru.cz [online]. [cit. 2018-01-10]. Dostupné online. (česky) 
 9. Volby 2018: senátní a komunální - průzkumy, výsledky - Info.cz. Info.cz [online]. [cit. 2018-09-24]. Dostupné online. (česky) 
 10. Info.cz vydá další tištěné časopisy, stará se o ně Fér, mediar.cz
 11. FAKE NEWS: Klimatický guru prohrál klíčový soud, v ohrožení je i důvěryhodnost jeho nejslavnější práce - Info.cz. Manipulátoři [online]. 2019-09-02 [cit. 2020-02-06]. Dostupné online. (česky) 
 12. Výsledky vyhledávání info.cz. Manipulátoři [online]. [cit. 2020-02-06]. Dostupné online. (česky) 
 13. MOLÁČEK, Jan. Topolánek připravil Nejedlému s Mynářem předčasné Vánoce [online]. Aktuálně.cz, 2017-11-07 [cit. 2017-11-07]. Dostupné online.