Makak tibetský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMakak tibetský
alternativní popis obrázku chybí
Makak tibetský, samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád primáti (Primates)
Čeleď kočkodanovití (Cercopithecidae)
Rod makak (Macaca)
Binomické jméno
Macaca thibetana
Milne-Edwards, 1870
Rozšíření makaka tibetského (zeleně)
Rozšíření makaka tibetského (zeleně)
Synonyma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makak tibetský (Macaca thibetana) je druh úzkonosé opice z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Druh, který je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody brán jako téměř ohrožený, popsal roku 1870 Henri Milne-Edwards.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Makak tibetský se vyskytuje ve středovýchodní Číně (Kuang-si, Tibet), zprávy o výskytu makaka tibetského až do severovýchodní Indie v oblasti Arunáčalpradéš zahrnují pravděpodobně jiný druh. K životu dává makak tibetský přednost stálezeleným subtropickým lesům ve výškách od 800 do 2500 m n. m.

Popis a chování[editovat | editovat zdroj]

Samci makaka tibetského měří 61−71 cm a jejich hmotnost se odhaduje na 14−17,5 kg, samice měří 51−63 cm a váží 9−13 kg. Ocas je pahýlovitý, měří od 8 do 14 cm u samců a 4−8 cm u samic. Srst je dlouhá, má tmavohnědé zbarvení. Obličej bývá holý a červenavě zbarvený, u samců má při tom světlejší zbarvení než u samic. Makak tibetský se živí především rostlinnou potravou, například listy, trávou nebo ovocem, někdy však také kořínky, hmyzem, oblíbenou potravou jsou bambusové výhonky a ovoce. Potravu si opice může uschovávat v lícních torbách a sežrat ji později. Skupina se skládá z dominantního alfa samce starého 8−9 let, ostatních dospělých jedinců a mláďat, která v případě, že jde o samce, po dosažení dospělosti opouštějí skupinu. Pokud je ve skupině příliš opic, okolo 40 až 50, některé opice založí novou menší skupinu, přičemž jde většinou o jedince nejníže ve společenském žebříčku. Samice se začínají pářit okolo pěti let věku. Rozmnožování probíhá na podzim a mláďata se rodí po šestiměsíční březosti v lednu a únoru, poté se narodí jedno mládě.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Přestože je druh rozšířený, patří makak tibetský mezi téměř ohrožené druhy následkem masivního ničení lesního porostu v jeho domovině, mezi menší hrozby patří lov. Vzhledem k tomu, že však byl hlavní důvod ohrožení, ničení přirozeného prostředí, zastaven, druh se poměrně stabilizoval. Je zapsán na seznam CITES II a žije ve více než 60 přírodních rezervací, ovšem téměř vůbec není chován v zoologických zahradách mimo Asii, a i zde je vzácnějším. Několik let byl chován v ZOO Praha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]
  • Tibetan macaque (Macaca thibetana) [online]. arkive.org [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Makakové: Makak tibetský [online]. abicko.cz, 23.7.2001 [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. 
  • Macaca thibetana [online]. Iucn Red List of Threatened Species, duben 2015 [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Makak tibetský [online]. biolib.cz [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]