Henri Milne-Edwards

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri Milne-Edwards
Henri Milne-Edwards2.jpg
Narození23. října 1800
Bruggy
Úmrtí29. července 1885 (ve věku 84 let)
Paříž
Alma materPařížská univerzita
PracovištěPařížská univerzita
Oborzoologie
Oceněnízahraniční člen Královské společnosti (1848)
Copleyho medaile (1856)
velkodůstojník Řádu čestné legie
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
společník Americké akademie umění a věd
DětiAlphonse Milne-Edwards
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Milne-Edwards (23. října 1800 Bruggy29. července 1885 Paříž) byl francouzský lékař a přírodovědec. Jeho otec byl anglický plantážník z Jamajky a matka Francouzka, Henri byl nejmladším ze sedmadvaceti dětí. Vystudoval medicínu na Pařížské univerzitě, později se stal žákem Georgese Cuviera a odborníkem na mořské bezobratlé živočichy.[1]

Byl profesorem na Faculté des sciences de Paris, působil také v Muséum national d'histoire naturelle a v redakci časopisu Annales des sciences naturelles. Jeho nejvýznamnějšími díly jsou třídílná Histoire naturelle des crustaceés a čtrnáctidílná Leçons sur la physiologie et l'anatomie comparée de l'homme et des animaux.[2] Byl členem Francouzské akademie věd a londýnské Královské společnosti, která mu v roce 1856 udělila Copleyho medaili, obdržel také vyznamenání Pour le Mérite a Řád čestné legie. Jmenuje se po něm ulice Rue Milne-Edwards v 17. pařížském obvodu a řada živočichů: rod mořských hvězdic Henricia, sasanky Edwardsia a Edwardsiella, želvuška Milnesium, langusta Jasus edwardsii, plž Ocinebrina edwardsii nebo žralok máčka Edwardsova. Měl devět dětí, syn Alphonse Milne-Edwards byl rovněž významným zoologem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Henri Milne-Edwards - Scientist of the Day. Linda Hall Library [online]. 2017-10-23 [cit. 2019-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Milne-Edwards.. www.cosmovisions.com [online]. [cit. 2019-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]