Henri Milne-Edwards

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henri Milne-Edwards
Narození23. října 1800
Bruggy
Úmrtí29. července 1885 (ve věku 84 let)
Paříž
Alma materPařížská univerzita
PracovištěPařížská univerzita
Oboryzoologie, lékařství a přírodní vědy
Oceněnízahraniční člen Královské společnosti (1848)
Copleyho medaile (1856)
velkodůstojník Řádu čestné legie
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
společník Americké akademie umění a věd
DětiAlphonse Milne-Edwards
PříbuzníWilliam Frederic Edwards[1] (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Milne-Edwards (23. října 1800 Bruggy29. července 1885 Paříž) byl francouzský lékař a přírodovědec. Jeho otec byl anglický plantážník z Jamajky a matka Francouzka, Henri byl nejmladším ze sedmadvaceti dětí. Vystudoval medicínu na Pařížské univerzitě, později se stal žákem Georgese Cuviera a odborníkem na mořské bezobratlé živočichy.[2]

Byl profesorem na Faculté des sciences de Paris, působil také v Muséum national d'histoire naturelle a v redakci časopisu Annales des sciences naturelles. Jeho nejvýznamnějšími díly jsou třídílná Histoire naturelle des crustaceés a čtrnáctidílná Leçons sur la physiologie et l'anatomie comparée de l'homme et des animaux.[3] Byl členem Francouzské akademie věd a londýnské Královské společnosti, která mu v roce 1856 udělila Copleyho medaili, obdržel také vyznamenání Pour le Mérite a Řád čestné legie. Jmenuje se po něm ulice Rue Milne-Edwards v 17. pařížském obvodu a řada živočichů: rod mořských hvězdic Henricia, sasanky Edwardsia a Edwardsiella, želvuška Milnesium, langusta Jasus edwardsii, plž Ocinebrina edwardsii nebo žralok máčka Edwardsova. Měl devět dětí, syn Alphonse Milne-Edwards byl rovněž významným zoologem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Comité des travaux historiques et scientifiques.
  2. Henri Milne-Edwards - Scientist of the Day. Linda Hall Library [online]. 2017-10-23 [cit. 2019-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Milne-Edwards.. www.cosmovisions.com [online]. [cit. 2019-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]