Makak vepří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMakak vepří
alternativní popis obrázku chybí
Makak vepří
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád primáti (Primates)
Čeleď kočkodanovití (Cercopithecidae)
Rod makak (Macaca)
Binomické jméno
Macaca nemestrina
Linné, 1766
Rozšíření makaka vepřího (červeně)
Rozšíření makaka vepřího (červeně)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makak vepří (Macaca nemestrina), jinak též kudan svinský, opice vepří, lapunder je primát z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Druh popsal Carl Linné v roce 1766.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tito makakové se vyskytují v jihovýchodní Asii. Osídlili Thajsko, Malajský poloostrov a část Malajského souostroví. K životu dávají přednost deštným pralesům, dovedou však žít i v bažinách nebo na polích.

Popis a chování[editovat | editovat zdroj]

Makak vepří dosahuje hmotnosti 5−15 kg, přičemž jsou samci větší než samice. Ocas je krátký, připomíná prasečí, což vyneslo tomuto primátovi jeho jméno. Srst má obyčejně hnědé až šedé zbarvení, na břiše je bělavá, na tvářích růžová. Makakové vepří se živí především ovocem (až 74 % potravy) a jinou rostlinnou potravou, jako jsou listy, nepohrdnou však ani hmyzem nebo drobnými obratlovci. Často také vnikají do polí a plantáží, kde kradou zemědělské plodiny. Tlupa se skládá z 9−81 opic, z nichž je v ní jeden nebo několik samců, samice a mláďata, která, v případě že jde o samce, po dosažení puberty opouštějí skupinu. Samice je březí zhruba 6 měsíců, po dokončení gravidity se jí narodí obvykle jedno mládě, jež je asi 1 rok závislé na mateřském mléce.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Makak vepří je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody zranitelným druhem a jeho populace klesá. Nebezpečí představuje především ztráta přirozeného prostředí, které je způsobeno rozšiřováním palmových plantáží a klučením deštného lesa. Projekty na záchranu se teprve rozvíjejí.

Mezi přirozené nepřátele patří levhart obláčkový (Neofelis nebulosa).

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V rámci celé Evropy je tento druh chován v necelých čtyřech desítkách evropských zoo (stav podzim 2018).[2] Nejvíce je přitom zastoupen v Německu (v šesti zoo).[2] V rámci Česka jsou k vidění jen v Zoo Praha.[2][3]

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 došlo k ukončení provozu Safari parku Gänsendorf v Dolním Rakousku, nedaleko Vídně. Právě proto se řešilo, kam s umístěním zvířat z tohoto zařízení. Jelikož se ve stejné době stavěl v Zoo Praha nový pavilon Indonéská džungle, kde se počítalo v jedné expozici s chovem makaků, bylo rozhodnuto o převzetí celé skupiny makaků vepřích právě z Gänsendorfu. Skupina o počtu dvanácti jedinců se tak stala jedním z nejpozoruhodnějších obyvatel nového pavilonu, jelikož tento druh nebyl nikdy v pražské zoo, a snad ani v žádné jiné v Čechách chován.[2] Na první úspěšný odchov se muselo čekat dlouhých sedm let, až do roku 2011. Tehdy se narodila samička Rousie.[4] Další úspěšné odchovy následovaly i v dalších letech.[2] V roce 2012 se narodil samec Luis a v dubnu 2016 přišlo na svět další mládě (rodiče: samice Hope a otec Yogi).[5] Na konci října 2018 se narodilo čtvrté mládě od samice jménem Hope.[6] Ke konci roku 2018 bylo chováno jedenáct jedinců.[7] Další mláďata přišla na svět v únoru 2019[8] a červenci 2019.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Südlicher Schweinsaffe na německé Wikipedii.

 1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
 2. a b c d e www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-11-05]. Dostupné online. 
 3. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad
 4. Makak vepří - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-11-05]. Dostupné online. (česky) 
 5. LUKÁŠ, Vít. Přírůstek u makaků. Trojský koník. 2016, čís. 2, s. 3. 
 6. Zoo Praha má další mládě makaka vepřího; chová jej jako jediná v ČR. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-11-05]. (česky) 
 7. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2018
 8. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-04-24]. Dostupné online. 
 9. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-08-14]. Dostupné online. 
 • LANG, Kristina. Pigtail macaque [online]. Primate Info Net, rev. 12.9.2005 [cit. 2015-11-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Macaca nemestrina [online]. iucnredlist.org [cit. 2015-11-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Makak vepří [online]. biolib.cz [cit. 2015-11-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]