Přeskočit na obsah

Makak tonkeánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMakak tonkeánský
alternativní popis obrázku chybí
Makak tonkeánský
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďkočkodanovití (Cercopithecidae)
Rodmakak (Macaca)
Binomické jméno
Macaca tonkeana
Meyer, 1899
Rozšíření makaka tonkeánského (modře)
Rozšíření makaka tonkeánského (modře)
Rozšíření makaka tonkeánského (modře)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makak tonkeánský (Macaca tonkeana) je druh opice z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Druh, který je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody zranitelný, popsal Friedrich Albrecht Anton Meyer v roce 1899.[2] Makak tonkeánský se vyskytuje především v centrální části ostrova Sulawesi (Celebes). Nejsou známy žádné poddruhy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Makak tonkeánský je asijský druh. Vyskytuje se v Indonésii, hlavní oblast výskytu je v centrálním Sulawesi, lze ho také najít na Togianských ostrovech.[3] K životu dává přednost tropickým deštným lesům až do výšky 2000 m n. m. Jeho populace se mohou krýt s druhy Macaca maura či Macaca hecki, s nimiž může hybridizovat.[4]

Popis a chování[editovat | editovat zdroj]

Makak tonkeánský měří 42–68 cm, samec váží kolem 14,9 kg, samice jsou lehčí, jejich hmotnost se odhaduje na 9 kg; u těchto makaků je tedy vyvinut pohlavní dimorfismus. Ocas bývá krátký, měří 3–6 cm. Srst je černá, světlejší na tvářích a zadku.[4] Na rozdíl od příbuzného makaka tmavého (Macaca maura) se liší menší chocholkou na hlavě a méně vyvinutými lícními kostmi.[5] Potrava je převážně rostlinná (listy, ovoce, květy), makakové tonkeánští však pojídají i bezobratlé, především hmyz. Tlupa se skládá z 10 až 30 jedinců, den tráví především na stromech, ale pohybují se i po zemi.[4] Rozmnožování může probíhat celoročně, po 6 měsících březosti se samici narodí jedno mládě. Pohlavní dospělosti je u samců dosaženo zhruba v 5 letech, u samic kolem 3 let.[6]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Makak tonkeánský je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody zranitelný druh a jeho populace klesá. Ztrátu populace způsobuje převážně rozsáhlá přeměna lesů na kakaovníkové a palmové plantáže, společně s lovem pro maso a odchytem volně žijících opic pro chov v zajetí. Opice jsou také zabíjeny zemědělci, protože představují škůdce na polích.

Makak tonkeánský se vyskytuje v několika chráněných oblastech a je zapsán na seznam CITES II.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. KOŘÍNEK, Milan. makak tonkeánský [online]. Biolib.cz [cit. 2015-11-20]. Dostupné online. 
  3. El Macaco de Togian [online]. Damisela.com [cit. 2015-11-20]. Dostupné online. (španělština) 
  4. a b c Tonkean macaque (Macaca tonkeana) [online]. Arkive.org [cit. 2015-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-22. 
  5. Тонкский макак (мартышковые): ареал обитания, размеры, внешний вид [online]. ProstoZOO (Клички животных) [cit. 2015-11-20]. Dostupné online. (ruština) 
  6. Macaque de Tonkean [online]. Animaux.org, 2008 [cit. 2015-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-22. (francouzština) 
  7. Macaca tonkeana [online]. IUCN Red List of The Threatened Species [cit. 2022-09-15]. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]