Macquarie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha

Macquarie (anglicky Macquarie Island) je ostrov, který leží v jihozápadní části Tichého oceánu, asi v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Antarktidou. Politicky je součástí australského státu Tasmánie. V roce 1978 byl ostrov prohlášen chráněným územím (Tasmanian State Reserve) a v roce 1997 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Contour map of Macquarie Island

Ostrov je přibližně 34 km dlouhý a 5 km široký. Jeho plocha je 128 km². K ostrovu přiléhají dvě skupiny drobných ostrůvků. Na severu to jsou Judge and Clerk Islets a na jihu Bishop and Clerk Islets. Toto poslední souostroví je považováno za nejjižnější bod Austrálie.

Ostrov je tvořen vyčnívajícími vrcholy Macquarijského podmořského hřebenu, který byl do dnešní polohy vyzvednut geologickými pochody na styku australské a pacifické tektonické desky. Je jediným místem na Zemi, kde horniny zemského pláště, které se jinde vyskytují až v hloubkách okolo 6 km, vycházejí nad hladinu moře. Z tohoto důvodu byl také ostrov v roce 1997 zapsán na Seznam světového dědictví.

Jedinými obyvateli jsou výzkumní pracovníci na trvalé základně Australské vládní antarktické divize umístěné v severním cípu ostrova. Jejich počet kolísá mezi 20 a 40.

Počasí na ostrově je velmi deštivé – 13 ze 14 dní zde prší.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov objevil v červnu roku 1810 víceméně náhodou Brit žijící v Austrálii, Frederick Hasselborough, když hledal novou základnu pro lov tuleňů. Ostrov prohlásil za majetek britské koruny, připojil jej k australské kolonii Nový Jižní Wales a pojmenoval podle tehdejšího guvernéra této kolonie plukovníka Lachlana Macquaireho.

První mapy ostrova vytvořil Fabian Gottlieb von Bellingshausen, který zkoumal moře kolem Antarktidy pro ruského cara Alexandra I. Zaměřil přesnou polohu ostrova a přivezl odtud také první vzorky místní fauny a flóry.

Útesy ostrova Macquire

V roce 1890 Nový Jižní Wales převedl ostrov na Tasmánii a ta ostrov v letech 19021920 pronajímala Josephu Hatchovi, který „vyráběl“ olej masovým vybíjením lachtanů a tučňáků. V letech 19111914 se stal ostrov základnou australsko-asijské antarktické expedice, kterou vedl Sir Douglas Mawson. Teprve v roce 1933 byl ostrov veřejně prohlášen za unikátní přírodní památku a svěřen do správy australské vlády.

23. prosince 2004 postihlo oblast jedno z nejtěžších zemětřesení, jaké kdy bylo na Zemi zaznamenáno. Jeho síla se odhaduje na 8,1 Richterovy stupnice.[2] Vzhledem k minimálnímu osídlení ostrova nezpůsobilo větší škody.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Ploutvonožci[editovat | editovat zdroj]

Tučňáci královští na ostrově Macquarie.

Na ostrově se vyskytují čtyři druhy ploutvonožců. Největší z nich je rypouš sloní (Mirounga leonina), kterých zde žije 60 tisíc.[1] Rypouši sem připlouvají v srpnu (tedy před koncem zimy na jižní polokouli) a páří se zde.

Dále zde žijí tři druhy lachtanů: lachtan antarktický (Arctocephalus gazella), lachtan Forsterův (Arctocephalus forster), lachtan jižní (Arctocephalus tropicalis). Celkem se odhaduje, že zde žije na 80 tisíc všech ploutvonožců.

Tučňáci[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí zde čtyři druhy tučňáků: tučňák královský (Eudyptes schlegeli), tučnák patagonský (Aptenodytes patagonicus), tučňák skalní (Eudyptes chrysocome) a tučňák oslí (Pygoscelis papua). Ostrov je jediným známým hnízdištěm tučňáka královského, který sem připlouvá v září.[1] Jeho populace se odhaduje na 850 tisíc párů.

Ostrovní flóra

Zavlečení živočichové[editovat | editovat zdroj]

Nejen ostrovní faunu, ale i přírodní rovnováhu na ostrově ohrožují obrovské kolonie králíků a krys, které sem byly dovezeny v 19. století. I po infekci myxomatósou jich zde žije na 100 000 kusů. V září 2006 došlo k velkému sesuvu půdy [3] v zátoce Lusitania, který zničil rozsáhlou kolonii tučňáků. Správa Tasmánského národního parku sesuv přičítá kombinaci jarních dešťů a erose půdy způsobené králíky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c BBC. Jižní Pacifik [online]. Česká televize, program ČT2, 2011-04-01, [cit. 2011-06-04]. Kapitola Oceán ostrovů (1/6). Čas 7:10 od začátku stopáže. Dostupné online. (česky) 
  2. Antarctic expeditioners unscathed by earthquake.
  3. Rabbits blamed for penguin deaths in landslide

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 54°37′ j. š., 158°50′ v. d.